Gąsiorek

Gąsiorek

Te niepozorne małe ptaki polskie – nieco większe od wróbli – występują na całym niżowym terenie naszego kraju. Gąsiorki to ptaki wędrowne – w Polsce pojawiają się w maju, a na przełomie sierpnia i września odlatują do Afryki. Ich podróż trwa dość długo, ponieważ po drodze zatrzymują się w celu poszukiwania pokarmu. Zamieszkują skraje lasów oraz przydrożne pasy krzaków, zadrzewienia wśród łąk.

Jak wygląda ptak gąsiorek? Opis i charakterystyczne cechy

U gąsiorków bardzo silnie zaznaczony jest dymorfizm płciowy – oznacza to, że samce znacznie różnią się od samic. Samce wyróżniają się przede wszystkim silnie skontrastowaną maską wokół oczu, mają popielatą głowę i rdzawo-brązowe upierzenie z beżowym spodem ciała. Ogon jest czarny z białymi akcentami. Kolory samic są mniej wyraziste i bledsze, maska nie odznacza się tak jak u samców, a spód ciała pokrywa łuskowaty wzór. Wśród charakterystycznych cech trzeba wymienić także dziób zakończony haczykiem – nazywany sokolim zębem. Pomaga on w uśmiercaniu ofiar – tak, gąsiorki to polskie ptaki drapieżne, które słyną z wyjątkowego okrucieństwa.

Gąsiorek – gniazdo, lęg i pożywienie – wszystko, co musisz wiedzieć!

Swoje gniazda gąsiorki budują wewnątrz krzewów – zwłaszcza kolczastych lub w koronach drzew. Tworzą je z traw i korzonków, wyścielają sierścią oraz piórkami. Składają w nich ok. 6 jaj – ich ubarwienie jest zmienne (w odcieniu oliwkowym lub białym), jednak wyróżnia je wianuszek plamek. Pisklęta po upływie dwóch tygodni stają się lotne i opuszczają gniazdo, nadal przebywając w pobliżu. Czym żywi się gąsiorek? Jako drapieżnik poluje na owady, małe ptaki, gryzonie i jaszczurki. Co ciekawe, jest w stanie schwytać ofiary w rozmiarze niewiele mniejszym niż on sam.

Gąsiorek – ciekawostki o drapieżnym ptaku w charakterystycznej masce

  • Chcąc zaobserwować gąsiorka, najłatwiej zrobić to, gdy czatuje na swoje ofiary – robi to w dobrze wyeksponowanych miejscach, takich jak wysokie krzewy, druty elektryczne czy słupy.
  • Gąsiorki polują nawet wtedy, gdy nie są głodne – zapasy jedzenia gromadzą, nabijając je na kolczaste gałęzie.
  • Dość często do gniazd gąsiorków podrzucane są kukułcze jaja.
  • Ten ptak występuje również pod nazwą dzierzba gąsiorek – należy bowiem do rodziny dzierzbowatych.
Gąsiorek samiec na gałęzi

Posłuchaj głosu

Gadżety z ilustracją gąsiorka

Wizerunek tego małego drapieżnego ptaszka znajdziesz w kolekcji ilustracji. Taki plakat to nie lada gratka dla miłośnika ornitologii, sprawdzi się także w roli edukacyjnej czy ozdobnej.

Obejrzyj produkty z gąsiorkiem

Gąsiorek - dodatkowe informacje

Gąsiorek samiec i samica na gałęzi

Gąsiorek

Lanius collurio

Rodzina

Dzierzbowate

Miejsca występowania

Cały niżowy obszar kraju

Pokarm

Głównie owady, ale także małe ptaki, gryzonie i jaszczurki

Liczebność

Średnio liczny ptak lęgowy

Wędrówki

Wędrowny, przylot: V, odlot: VIII-IX

Lęgi

5-6 jaj o zmiennym zabarwieniu, od białego do oliwkowego, zawsze z wianuszkiem plamek wokół tępego bieguna

Przeglądaj inne produkty z ptakami

Tablica z dostępnymi wymiarami ilustracji do kupienia - wybierz idealny rozmiar dla swojego projektu

Hej, napisz do mnie
Agata Hajdecka, autorka ilustracji