Jer

Jer

Jer jest niewielkim ptakiem z rodziny łuszczaków, który zwraca uwagę pstrokatym upierzeniem. To przedstawiciel gatunku typowo leśnego – można go najczęściej spotkać w lasach iglastych. Chociaż w czasie przelotów i zimowania pojawia się też w parkach lub ogrodach. To gatunek, który gromadzi się w dużych stadach.

W Polsce, gdzie przebywa podczas przelotów, jer objęty jest ścisłą ochroną

Jer - występowanie

Jery to ptaki, żyjące w Eurazji oraz na północnych terenach Afryki. Gatunek ten zamieszkuje Skandynawię i północny pas Eurazji aż po Kamczatkę. Ptaki zimują w południowych rejonach Europy oraz w Afryce Północnej. W trakcie przelotów, czyli od marca do maja i od września do listopada, jera można spotkać także w Polsce. Zdarza się też, że przedstawiciele tego gatunku zimują w zachodniej i południowej części Polski. 

Jak wygląda jer?

Jak rozpoznać jera? Latem samce przyciągają wzrok pomarańczową piersią i gardłem, które kontrastują z czarną głową, karkiem i grzbietem. Krótki ogon jest ciemny, lekko rozwidlony. Od jesieni do wiosny, czyli w okresie spoczynkowym, upierzenie samców traci swoją intensywność, staje się bardziej stonowane. Tym samym samiec zaczyna przypominać bardziej samicę, której pióra nie przybierają tak wyrazistych barw. Zarówno u samców, jak i u samic można zauważyć charakterystyczne czarne kropki na jasnych bokach.

Jer a zięba – jak je rozpoznać? Jednym z wyróżników jest pomarańczowa barwa piersi i gardła u jerów, podczas gdy u zięby te części ciała są ceglasto-czerwone. Oprócz tego jery mają biały kuper, a zięby zielony. W przeciwieństwie do jerów zięby nie mają ciemnych kropek na bokach. 

Jer – ciekawostki

Zdobywając wiedzę na temat jera, natknęłam się na kilka interesujących informacji. Mam nadzieję, że również Ciebie zaciekawią:

  • W okresie lęgowym jery mocno bronią terytorium. Budują gniazda w rozwidleniu drzew – są to niewielkie czarki splecione z trawy, mchu, kawałków kory, które ptak wyściela piórami, włosami i trawą;
  • W okresie zimowania jery często tworzą stada z innymi ptakami z rodziny łuszczaków (zaliczają się do nich np. dzwoniec, gil, zięba oraz czyż);
  • Bukiew, czyli orzeszki bukowe, to prawdziwy przysmaków jerów. W okresach szczególnie obfitego owocowaniu buków jesienne przeloty ptaków przypominają inwazję. Przykładowo w Lödersdorf w Austrii w 2009 roku odnotowano nalot stada liczącego ok. 4 milionów osobników na tamtejsze buki;
  • Jer to ptak bardzo ważny z dla ekosystemu, ponieważ rozsiewa nasiona. A ze względu na fakt, że owady są ważnym elementem pożywienia jerów, ptaki te przyczyniają się też do zwalczania szkodników.
Zdjęcie jer

Posłuchaj głosu

Autorska ilustracja z jerem i inne ptasie gadżety

Zainspirowana urokiem tego małego wędrownego ptaka postanowiłam wykonać rysunek, który go przedstawia. To jednak nie wszystko. W ofercie mojego sklepu znajdziesz wiele innych produktów z ptasimi motywami – wszystkie one zostały opatrzone moimi autorskimi rysunkami wykonanymi w technice digital paintingu. Skontaktuj się ze mną, jeśli nasunęły Ci się jakieś pytania!

Obejrzyj produkty z jerem

Jer - dodatkowe informacje

Zdjęcie jer na gałęzi

Jer

Fringilla montifringilla

Rodzina

Łuszczaki

Miejsca występowania

Zamieszkuje tajgę od Skandynawii w Europie, aż po Kamczatkę w Azji

Pokarm

Nasiona, owoce i bezkręgowce

Liczebność

Liczny podczas przelotów

Wędrówki

Wędrowny. Przelot wiosenny: III–V, przelot jesienny: IX–XI

Lęgi

5–7 zielonkawych, rdzawo nakrapianych jaj. Wysiadywanie 11–12 dni. Młode opuszczają gniazdo po 13–14 dniach

Przeglądaj inne produkty z ptakami

Tablica z dostępnymi wymiarami ilustracji do kupienia - wybierz idealny rozmiar dla swojego projektu

Hej, napisz do mnie
Agata Hajdecka, autorka ilustracji