Sierpówka

Sierpówka

Gołąb sierpówka, zwany także synogarlicą turecką, to ptak średniej wielkości. Sierpówka jest gatunkiem osiadłym, najczęściej zamieszkuje rejony miejskie, gdzie zabudowa jest stosunkowo luźna. Można ją jednak spotkać także na terenach wiejskich, gdzie rosną drzewa iglaste, jak również w parkach, ogrodach lub sadach owocowych. 

Gołąb sierpówka – występowanie

Sierpówka to gatunek o bardzo interesującej historii – ptaki te pierwotnie zamieszkiwały południowe rejony Azji. Z czasem jednak pojawiły się także w Europie, a konkretnie w Bułgarii. W drugiej połowie XIX wieku i na początku XX wieku sierpówka dokonała ekspansji w kierunku północno-zachodnim. Obecnie, jeśli chodzi o kontynent europejski, gołąb sierpówka nie skolonizował jeszcze tylko północnej części Skandynawii i Rosji oraz większej części Półwyspu Iberyjskiego.

W Polsce sierpówka występuje od lat czterdziestych ubiegłego wieku. Obecnie gatunek ten jest dość pospolity. Czy sierpówka zimuje w Polsce? Jak najbardziej! Zimą ptaki tego gatunku najczęściej nocują razem w dużych stadach, co chroni je przed niskimi temperaturami.

Jak wygląda gołąb sierpówka?

Gołąb sierpówka zawdzięcza swoją nazwę charakterystycznej czarnej prędze na karku. Przedstawiciele gatunku mają beżowo-szare upierzenie, na spodzie ogona znajduje się biały prążek. Typowe są czarne sterówki, które zajmują połowę ogona. Długość ciała sierpówki wynosi około 28–33 cm – dotyczy to zarówno samców, jak i samic. Również upierzenie jest kolorystycznie zbliżone u obu płci. Młode osobniki nie mają „sierpa” na karku. 

Sierpówka a cukrówka – jak jest różnica? Sierpówki mają jaśniejsze ubarwienie, ich sylwetka jest bardziej smukła. Cukrówki cechują się bardziej masywną budową, mają też krótszy ogon. I przede wszystkim nie posiadają czarnego „sierpa” na karku.

Gołąb sierpówka – ciekawostki

Wiesz już, czy gołąb sierpówka odlatuje na zimę i jak wygląda. Teraz czas na kilka ciekawostek:

  • Gołąb sierpówka to gatunek cechujący się bardzo wysoką rozrodczością. Ptaki te mogą wyprowadzić nawet do sześciu lęgów w ciągu roku. Badania dowiodły, że sierpówki mogą przystąpić do lęgu nawet w okresie zimowym, jeśli tylko zima jest stosunkowo łagodna;
  • Sierpówki są monogamiczne – łączą się w pary na całe życie;
  • Ptaki budują płytkie gniazda z drobnych gałązek, które odznaczają się dość niedbałym wykończeniem – często prześwituje przez nie światło. Zasadniczo sierpówki gniazdują na drzewach, ale odnotowano budowanie przez nich gniazd w nietypowych miejscach, np. na sygnalizatorach świetlnych;
  • Ptaki tego gatunku nie są lękliwe, nie boją się ludzi. Na terenach mocno zurbanizowanych mogą się dość szybko oswoić z człowiekiem.
Zdjęcie gołąb sierpówka

Posłuchaj głosu

Ptasie gadżety z ilustracją gołębia sierpówki

W moim sklepie internetowym znajdziesz liczne gadżety ozdobione ptasimi motywami. Ilustracje, eko torby na zakupy i inne produkty, które oferuję, zostały opatrzone moimi autorskimi ilustracjami, które powstały na tablecie graficznym. Teraz możesz zamówić także ptasie gadżety z ilustracją gołębia sierpówki. Zapoznaj się z moim asortymentem i wybierz coś dla siebie!

Obejrzyj produkty z sierpówką

Sierpówka - dodatkowe informacje

Zdjęcie sierpówka na ziemi

Sierpówka

Streptopelia decaocto

Rodzina

Gołębiowate

Miejsca występowania

Cały obszar kraju

Pokarm

Nasiona i owoce roślin zielnych i traw

Liczebność

Średnio liczny ptak lęgowy

Wędrówki

Osiadła

Lęgi

2 białe jaja. Wysiadywanie: 15-18 dni. Młode są lotne po 15-19 dniach

Przeglądaj inne produkty z ptakami

Tablica z dostępnymi wymiarami ilustracji do kupienia - wybierz idealny rozmiar dla swojego projektu

Hej, napisz do mnie
Agata Hajdecka, autorka ilustracji