Dzięcioł duży

Dzięcioł duży

Ten najliczniejszy dzięcioł w Polsce – dzięcioł duży – to ptak o charakterystycznym upierzeniu. Ubarwienie jest biało-czarne z czerwonym obszarem pod ogonem. Młode mają też czerwone czapeczki, a samce czerwoną plamkę w tylnej części głowy – nie występuje ona u samic. To gatunek występujący na terenie całego kraju i zamieszkujący różne typy lasów, zadrzewienia, parki. Swoje dziuple tworzy w zdrowych drzewach – składa w nich 5-6 jaj koloru białego, które wysiaduje ok. 13 dni. Młode opuszczają gniazdo po ponad dwudziestu dniach.

Co je dzięcioł duży?

Jego głównym pokarmem są owady żerujące w drewnie i ich larwy, mrówki oraz gąsienice, a zimą nasiona sosnowe, które zdobywa w charakterystyczny sposób – rozkuwa szyszki, wtykając je w szczeliny pnia drzewa. Co ciekawe, robi to w stałych miejscach, które w nomenklaturze ornitologicznej nazywane są kuźniami. Prowadzi osiadły tryb życia, więc musi radzić sobie z zimowymi warunkami. Co roku para wykuwa nową dziuplę – jest za to odpowiedzialny samiec, który ogłasza swoje panowanie na danym terytorium, bębniąc silnym dziobem o drzewo i wprowadzając w wibrację suche sęki i gałęzie. W mieście możesz usłyszeć charakterystyczne bębnienie o rynny czy uliczne latarnie, a także o anteny telewizyjne.

Jak wygląda dzięcioł duży?

Poza specyficznym, wyróżniającym go ubarwieniem, ma też inne cechy ułatwiające jego identyfikację:

  • mocny dziób w kształcie dłuta,
  • szeroko rozstawione palce u nóg,
  • sztywne sterówki – pióra w ogonie, które ułatwiają stabilizację podczas kucia w drzewie,
  • długi język – sięga on aż do czaszki i otacza mózg! Służy do wydobywania larw owadów znajdujących się pod korą drzew, a jednocześnie stanowi ochronę przed urazami mogącymi wystąpić podczas uderzania dziobem o twarde drzewo.

Dzięcioł duży – ciekawostki o tym niezwykłym ptaku

Warto podkreślić znaczenie dzięcioła dużego dla lasu i innych gatunków ptaków – dzięki temu, że co roku wykuwa on nową dziuplę, mogą korzystać z niej inni skrzydlaci mieszkańcy naszego kraju, którzy bez takiego wsparcia mieliby trudność w znalezieniu miejsca do zamieszkania i złożenia jaj. Ciekawa jest także budowa czaszki dzięcioła dużego – składa się ona z beleczek, pomiędzy którymi znajdują się wolne przestrzenie służące jako amortyzacja podczas uderzeń dziobem w twarde powierzchnie.

Dzięcioł duży siedzący na gałęzi

Posłuchaj głosu

Gadżety z ilustracją dzięcioła dużego

Chcesz pokazać dzieciom, jak wygląda dzięcioł duży? Zapoznaj się z moją kolekcją, znajdziesz w niej wiele przedmiotów z wizerunkiem tego ptaka.

  • plakaty edukacyjne
  • grafiki
  • kubki porcelanowe
  • zakładki do książek

Każdy miłośnik dzięciołów znajdzie tu coś dla siebie.

Obejrzyj produkty z dzięciołem dużym

Dzięcioł duży - dodatkowe informacje

Zdjęcie, na którym dzięcioł duży wykuwa dziuplę

Dzięcioł duży

Dendrocopos major

Rodzina

Dzieciołowate

Miejsca występowania

Cały obszar kraju

Pokarm

Głównie owady i ich larwy, zimą nasiona wydobywane z szyszek

Liczebność

Średnio liczny ptak lęgowy

Wędrówki

Osiadły

Lęgi

5-6 białych jaj. Wysiadywanie: 12-13 dni. Młode opuszczają gniazdo po 20-24 dniach

Przeglądaj inne produkty z ptakami

Tablica z dostępnymi wymiarami ilustracji do kupienia - wybierz idealny rozmiar dla swojego projektu

Hej, napisz do mnie
Agata Hajdecka, autorka ilustracji