
Dzięcioł duży
Rodzina
Dzieciołowate
Miejsca występowania
Cały obszar kraju
Pokarm
Głównie owady i ich larwy, zimą nasiona wydobywane z szyszek
Liczebność
Średnio liczny ptak lęgowy
Wędrówki
Osiadły
Lęgi
5-6 białych jaj. Wysiadywanie: 12-13 dni. Młode opuszczają gniazdo po 20-24 dniach
Produkty z dzięciołem dużym
Dzięcioł duży
Ten najliczniejszy dzięcioł w Polsce – dzięcioł duży – to ptak o charakterystycznym upierzeniu. Ubarwienie jest biało-czarne z czerwonym obszarem pod ogonem. Młode mają też czerwone czapeczki, a samce czerwoną plamkę w tylnej części głowy – nie występuje ona u samic. To gatunek występujący na terenie całego kraju i zamieszkujący różne typy lasów, zadrzewienia, parki. Swoje dziuple tworzy w zdrowych drzewach – składa w nich 5-6 jaj koloru białego, które wysiaduje ok. 13 dni. Młode opuszczają gniazdo po ponad dwudziestu dniach.
Co je dzięcioł duży?
Jego głównym pokarmem są owady żerujące w drewnie i ich larwy, mrówki oraz gąsienice, a zimą nasiona sosnowe, które zdobywa w charakterystyczny sposób – rozkuwa szyszki, wtykając je w szczeliny pnia drzewa. Co ciekawe, robi to w stałych miejscach, które w nomenklaturze ornitologicznej nazywane są kuźniami. Prowadzi osiadły tryb życia, więc musi radzić sobie z zimowymi warunkami. Co roku para wykuwa nową dziuplę – jest za to odpowiedzialny samiec, który ogłasza swoje panowanie na danym terytorium, bębniąc silnym dziobem o drzewo i wprowadzając w wibrację suche sęki i gałęzie. W mieście możesz usłyszeć charakterystyczne bębnienie o rynny czy uliczne latarnie, a także o anteny telewizyjne.
Jak wygląda dzięcioł duży?
Poza specyficznym, wyróżniającym go ubarwieniem, ma też inne cechy ułatwiające jego identyfikację:
- mocny dziób w kształcie dłuta,
- szeroko rozstawione palce u nóg,
- sztywne sterówki – pióra w ogonie, które ułatwiają stabilizację podczas kucia w drzewie,
- długi język – sięga on aż do czaszki i otacza mózg! Służy do wydobywania larw owadów znajdujących się pod korą drzew, a jednocześnie stanowi ochronę przed urazami mogącymi wystąpić podczas uderzania dziobem o twarde drzewo.
Posłuchaj głosu

Dzięcioł duży – ciekawostki o tym niezwykłym ptaku
Warto podkreślić znaczenie dzięcioła dużego dla lasu i innych gatunków ptaków – dzięki temu, że co roku wykuwa on nową dziuplę, mogą korzystać z niej inni skrzydlaci mieszkańcy naszego kraju, którzy bez takiego wsparcia mieliby trudność w znalezieniu miejsca do zamieszkania i złożenia jaj. Ciekawa jest także budowa czaszki dzięcioła dużego – składa się ona z beleczek, pomiędzy którymi znajdują się wolne przestrzenie służące jako amortyzacja podczas uderzeń dziobem w twarde powierzchnie.
Gadżety z ilustracją dzięcioła dużego
Chcesz pokazać dzieciom, jak wygląda dzięcioł duży? Zapoznaj się z moją kolekcją, znajdziesz w niej wiele przedmiotów z wizerunkiem tego ptaka.
- plakaty edukacyjne
- grafiki
- kubki porcelanowe
- zakładki do książek
Każdy miłośnik dzięciołów znajdzie tu coś dla siebie.
Poznawaj ptaki
Znajdź wyjątkowe przedmioty inspirowane światem ptaków.