Przejdź do treści
Zdjęcie dzwońca na drzewie
Carduelis chloris​

Dzwoniec

Rodzina

Łuszczaki​

Miejsca występowania

Cały niżowy obszar kraju​

Pokarm

Nasiona, wiosną także bezkręgowce​

Liczebność

Średnio liczny lub liczny ptak lęgowy​

Wędrówki

Osiadły

Lęgi

5-6 szary, czerwono nakrapianych jaj. Wysiadywanie: 13-14 dni. Młode opuszczają gniazdo po 14-16 dniach​

Produkty z dzwońcem

Dzwoniec

Jeśli interesują Cię ptaki chronione w Polsce, dzwoniec – żółty ptaszek wielkości wróbla – jest jednym z nich, objęty jest bowiem ścisłą ochroną gatunkową. Długość jego ciała to kilkanaście centymetrów, a dominującym ubarwieniem jest kolor oliwkowy i zielony z żółtymi wstawkami na skrzydłach i ogonie. Występuje na nizinnych obszarach naszego kraju. Na swoje miejsce zamieszkania wybierając skraje lasów, parki, drzewa rosnące na polach czy aleje i zadrzewione kępy wzdłuż dróg.

Czy dzwoniec zimuje w Polsce?​

Tak – dzwońce to ptaki zimujące w Polsce, dlatego spotkasz je w naszym kraju przez cały rok, prowadzą bowiem osiadły tryb życia. Żywią się głównie nasionami, pąkami i owocami roślin, a wiosną, w okresie lęgowym również bezkręgowcami. W zimie odwiedzają tworzone przez ludzi karmniki. Jeśli chcesz gościć dzwońce w swoim ogrodzie, posadź gęste krzewy i zwarte żywopłoty. To właśnie w takich miejscach te ptaki lubią budować swoje gniazda. Zdarzają się sytuacje, gdy zamieszkują roślinność pnącą się po murach, a nawet skrzynki na kwiaty pozostawione na balkonie. Starają się, żeby ich gniazda były dobrze ukryte i chronione przed wiatrem i deszczem. Składają w nich sześć szarych, nakrapianych czerwono jaj, które wysiadują przez dwa tygodnie. Po podobnym czasie pisklęta opuszczają gniazdo.

Posłuchaj głosu

Dzwoniec siedzący na gałęzi

Dzwoniec – ciekawostki o tym niepozornym ptaku​

Skoro wiesz już, jak wygląda ptak dzwoniec, czym się żywi i gdzie lubi budować swoje gniazda, pora odkryć jego mniej znaną naturę:

  • dzwońce to prawdziwe rozrabiaki – często można zauważyć, jak – zamiast spokojnie posilać się wraz z innymi gatunkami – hałasują i walczą ze sobą, strasząc przy okazji inne ptaki i nie dopuszczając ich do karmnika,
  • choć dzwońce nie odlatują na zimę – to ptaki osiadłe w Polsce – zdarzały się sytuacje, że zaobrączkowany w naszym kraju osobnik był lokalizowany na terenie Włoch,
  • nazwa tego ptaka pochodzi od wydawanych przez niego charakterystycznych dźwięków przypominających dzwoneczki,
  • wyróżnia go duży, stożkowaty dziób ułatwiający rozgniatanie twardych nasion.

Gadżety z ilustracją dzwońca​

W mojej ofercie znajdziesz gadżety z wizerunkiem dzwońca – to edukacyjne plakaty, ilustracje oraz zakładki do książek.

Poznawaj ptaki

Znajdź wyjątkowe przedmioty inspirowane światem ptaków.

Bądź na bieżąco!

Bądź na bieżąco, dowiaduj sie o nowościach i promocjach z moich social mediów!