
Gil
Rodzina
Łuszczaki
Miejsca występowania
Cały niżowy obszar kraju
Pokarm
Nasiona i pąki, a wiosną również bezkręgowce
Liczebność
Nieliczny ptak lęgowy
Wędrówki
Częściowo wędrowny
Lęgi
4-5 niebieskawych, brązowo nakrapianych jaj. Wysiadywanie: 12-14 dni. Młode opuszczają gniazdo po 14-16 dniach
Produkty z gilem
Gil
To stosunkowo łatwy do rozpoznania ptaszek niewiele większy od wróbla – wyróżnia go specyficzne ubarwienie: u samców spód ciała jest różowo-czerwony, u samic wpada w odcienie brązu. Z wierzchu gile są popielate, mają czarny ogon i skrzydła naznaczone białym paskiem. Kuper także jest biały. Charakterystyczna jest również wydatna pierś i duża głowa oraz krótki dziób o stożkowatym kształcie. Gdy zobaczysz gila, z pewnością będziesz wiedzieć, że to właśnie ten ptak – trudno pomylić go z innymi.
Czy gile odlatują na zimę i... co jedzą gile w zimie?
To częściowo wędrowne ptaki – w Polsce zimują te z północnej i wschodniej Europy, a osobniki żyjące w ciepłym klimacie nie migrują. W naszym kraju występują na całym niżowym obszarze, a na swoje miejsce zamieszkania wybierają bory świerkowe i jodłowe, lasy i gęste zadrzewienia. Ich pokarmem są nasiona i pąki roślinne – głównie drzew i krzewów, pestki owoców, a wiosną również bezkręgowce, którymi karmią pisklęta. W zimie możesz spotkać je w karmniku.
Swoje gniazda budują z suchych gałązek, korzonków i trawy – najczęściej wśród gęstych gałęzi świerka. Składają w nich do pięciu niebieskawych jaj nakrapianych brązowo, które wysiadują ok. 2 tygodnie. Młode opuszczają gniazdo po ok. 16 dniach.
Posłuchaj głosu

Gil – ciekawostki o tym kolorowym ptaszku
Choć znany i łatwy do rozpoznania, gil skrywa kilka tajemnic – oto one:
- na początku XXI wieku zaobserwowano znaczny spadek populacji tych ptaków – prowadzono liczne badania, które dowiodły, że powodem tego była walka z leśnymi owadami przy użyciu pestycydów. Okazało się, że zabijane owady stanowiły istotną część diety młodych gili, które bez pożywienia nie były w stanie przetrwać,
- gile pochodzą z rodziny łuszczaków – nazwa ta nawiązuje do sposobu wyłuskiwania nasion ze skorupek,
- gile to ptaki chronione w Polsce – są objęte ścisłą ochroną gatunkową,
- to ptaki hodowlane, które – z uwagi na swoją delikatną naturę i podatność na choroby – wymagają profesjonalnej wiedzy do prowadzenia ich hodowli,
- w Skandynawii wizerunek tego ptaka bardzo mocno kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia. Na prawie każdej kartce świątecznej znajdziesz gila.
Gadżety z ilustracją gila
Jeśli zachwyca Cię wyraziste ubarwienie gila i chcesz, aby dekorowało Twoje wnętrza, w mojej ofercie znajdziesz różne produkty z wizerunkiem tego ptaka:
- ilustracje
- plakaty
- kubki
- zakładki do książek
Wszystkie one są idealne na upominek dla miłośnika ornitologii.
Poznawaj ptaki
Znajdź wyjątkowe przedmioty inspirowane światem ptaków.