
Raniuszek
Rodzina
Raniuszki
Miejsca występowania
Cały obszar kraju, również w górach do wysokości 1100 m n.p.m.
Pokarm
Drobne bezkręgowce, głównie owady
Liczebność
Nieliczny lub średnio liczny ptak lęgowy
Wędrówki
Osiadły i koczujący w okresie IX-XI
Lęgi
7-12 białych drobno, czerwonawo nakrapianych jaj. Wysiadywanie 12-13 dni. Młode opuszczają gniazdo po 15-20 dniach
Produkty z raniuszkiem
Raniuszek
Niewielki ptak z rzędu wróblowatych, który prowadzi zwykle osiadły tryb życia. Ptak ten często widywany jest w niewielkich stadach. W czasie wędrówek ptaków można jednak spotkać również duże stada raniuszków, które liczą nawet 100 i więcej osobników. W Polsce gatunek ten objęty jest ścisłą ochroną.
Jak wygląda raniuszek?
Zastanawiasz się jak rozpoznać raniuszka? Raniuszek to ptak, który wyglądem przypominają nieco pierzastą kulę … na końcu długiego ogona. Jak duży jest typowy raniuszek? Ptak ma długość około 13 – 15 cm, z czego aż 2/3 przypada na jego ogon. Ten nieproporcjonalnie długi czarno-biały ogon to jedna z cech charakterystycznych gatunku. Raniuszki to drobne ptaki, o wiele mniejsze niż wróble, których waga wynosi 7-10 gramów.
Jeśli chodzi o kolorystykę upierzenia, dominuje biel. Częściowo na skrzydłach, ogonie i grzbiecie raniuszka można zauważyć czarne pióra. Uwagę zwraca brązowo-czerwonawe zabarwienie barków oraz charakterystyczny różowy nalot na brzuchu.
Raniuszek – występowanie w Polsce i innych regionach świata
W naszym kraju raniuszki uchodzą za gatunek średnio liczny. Gniazda tych ptaków spotyka się zwłaszcza na Dolnym Śląsku. Czy raniuszki zimują w Polsce? Zdarzają się przeloty z północy i wschodu, jednak z reguły przedstawiciele tego gatunku pozostają w Polsce na zimę. Raniuszek zimą chętnie łączy się w stada, te małe ptaszki dość często dołączają się do mysikrólików lub sikorek, z którymi razem szukają pokarmu.
Warto podkreślić, że raniuszek występuje na dużych obszarach kontynentu europejskiego. Ptaków tych nie spotkamy jednak, ze względu na stosunkowo niskie temperatury, w Skandynawii. Oprócz tego raniuszek żyje również w Azji oraz niektórych rejonach Afryki.
Posłuchaj głosu

Raniuszek – ciekawostki
Wiesz już, jak wygląda raniuszek, gdzie mieszka i spędza zimę. Poniżej zebrałam jeszcze kilka ciekawostek na temat tego gatunku, które mogą Cię zainteresować:
- Te ptaki budują charakterystyczne gniazda o jajowatym kształcie, które mają wejście z boku. Jako materiału podczas budowy gniazda ptaki używają trawy, mchu, a także pajęczyn;
- Zbierają mchy i porosty do pokrycia gniazda z zewnątrz jak najbardziej zbliżone do tych, które porastają pień drzewa, dzięki temu gniazdo jest praktycznie niewidoczne;
- Raniuszek potrzebuje nawet 2000 piórek do wyłożenia wnętrza gniazda. Piórka te ptak zdobywa, ryzykując spotkanie z drapieżnikami – otóż raniuszki wyskubują piórka do wyściełania gniazda z ciał ptaków, które padły ofiarą drapieżników;
- Jeśli dojdzie do drugiego lęgu w tym samym roku, młodymi opiekują się nie tylko rodzice, lecz także rodzeństwo z pierwszego lęgu;
- Wizerunek raniuszka znajduje się w logo Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków
Gadżety z ilustracją raniuszka
Jestem miłośniczką ptaków, czego wyrazem są oferowane przeze mnie gadżety z ptasimi motywami. W moim sklepie internetowym możesz zamówić ilustrację z raniuszkiem mojego autorstwa. Grafika z raniuszkiem może stać się niebanalną dekoracją Twojego salonu lub prezentem dla bliskiej osoby. Wykonując grafikę, dołożyłam starań, aby wizerunek ptaka był jak najbardziej realistyczny. W asortymencie Tukan Media znajdziesz również torby bawełniane i porcelanę z wizerunkami polskich ptaków. Skontaktuj się ze mną, jeśli masz jakieś pytania.
Poznawaj ptaki
Znajdź wyjątkowe przedmioty inspirowane światem ptaków.