Przejdź do treści
Zdjęcie zimorodka siedzącego na gałęzi

Zimorodek: piękno, terytorializm i perfekcyjna ewolucja

  • Ciekawostki
  • Edukacja ornitologiczna
  • Gatunki ptaków
  • Ptakie Polskie

Zimorodek – zorganizowany, samotnik i indywidualista.

Często, stojąc na targach i rozmawiając z odwiedzającymi moje stoisko, słyszę: „Chciałabym zobaczyć tego ptaka dłużej niż trzy sekundy, bo zawsze tylko śmignie nad wodą i już go nie ma!” To prawda – zimorodka niełatwo zobaczyć, choć zimą sprawa wygląda trochę lepiej. Gdy krajobraz jest pozbawiony liści i wszystko wokół jest szare, ten kolorowy ptak staje się o wiele bardziej zauważalny. Podobno jego pierwotna nazwa brzmiała „ziemiorodek”, ponieważ zakłada gniazda w ziemi, a nie dlatego, że urodził się do życia w zimie. Niemcy natomiast nazwali go „lodowym ptakiem” – i w sumie coś w tym jest!

Projekt ewolucji na piątkę!

Ewolucja sprawiła, że zimorodki mają wyjątkowo dużą głowę w porównaniu do innych ptaków. Przesunięty środek ciężkości pomaga im w mistrzowskim nurkowaniu, choć latanie wychodzi im już gorzej. Co ciekawe, gdy upolują rybę, zawsze połykają ją od strony głowy – dzięki temu posiłek gładko przechodzi przez przełyk – przekąska nie grozi zadławieniem.

Samiec w sezonie lęgowym ma czarny dziób, a samica ma dolną część dzioba czerwoną. Młode zimorodki są bardziej zielonkawe i mają szare nóżki, natomiast dorosłe mogą pochwalić się niebieskim upierzeniem i czerwonymi nogami.

zdjęcie pokazujące aerodynamiczny kształt zimorodka
Zimorodek ma aerodynamiczną sylwetkę, która pozwala mu na szybkie i precyzyjne nurkowanie. Jego smukłe ciało, ostry dziób i mocne skrzydła minimalizują opór powietrza i wody, umożliwiając skuteczne polowanie. Jego kształt zainspirował projektantów  japońskich pociągów Shinkansen.

Gdzie szukać zimorodka?

W Polsce zimorodki można spotkać przez cały rok, ale tylko tam, gdzie mają odpowiednie warunki. Uwielbiają dzikie, nieregulowane brzegi rzek i jezior. Jeśli gdzieś wszystko jest wyrównane i zabetonowane, to zimorodka tam nie znajdziesz. Zimorodki gniazdują w wygrzebanych przez siebie norkach. Norki te położone są około pół metra nad wodą, na pionowej skarpie. Przed norą znajduje się często stanowisko obserwacyjne i w tym miejscu można znaleźć wyplówki. Tunel prowadzący do komory lęgowej ma zazwyczaj około 70 cm długości, ale zdarzają się ambitne sztuki kopiące nawet na 130 cm! Zimorodek zajmuje terytorium o długości około kilometra wzdłuż rzeki, jeziora czy stawu.

Wyplówki – zlepek niestrawionych resztek pokarmowych (np. kości, ości, rybich łusek), które ptaki wyrzucają przez dziób. Coś jak ptasie „resztki obiadu”

Z zimorodkami nie ma żartów!

Te małe, kolorowe ptaki są bardzo terytorialne! Dobierają się w pary już jesienią i zaciekle bronią swojego rewiru. W walce o teren i samce nie przebierają w środkach – jeden osobnik potrafi złapać rywala za dziób i przytrzymać go pod wodą. To jak scena z filmu akcji, tylko w wersji ptasiej.

Samiczka składa około 6–7 jaj, które wysiaduje na zmianę z samcem przez 19–21 dni. Młode opuszczają norę po czterech tygodniach, ale jeszcze przez pewien czas pozostają w pobliżu, ucząc się samodzielnego nurkowania i polowania na ryby. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, para zimorodków może przystąpić do drugiego lęgu w sezonie.

Niestety, śmiertelność u tego gatunku jest bardzo wysoka – sięga nawet 70%. Główną przyczyną jest głód w okresie zimy, kiedy rzeki i jeziora zamarzają, a ptaki tracą dostęp do pokarmu.

Zdjęcie zimorodka polującego na rybki
Zimorodek polujący na rybę
Zdjęcie zimorodka pozującego na gałęzi
Zimorodek siedzący na gałęzi

Porządek musi być!

Rodzice karmią młode małymi rybkami, a z czasem dostarczają im coraz większe kąski. System karmienia jest perfekcyjnie zorganizowany – najbardziej głodny maluch ustawia się najbliżej wejścia do nory z otwartym dziobem. Gdy dostanie swoją porcję, przesuwa się w bok, zgodnie z ruchem wskazówek zegara (!) robiąc miejsce dla kolejnego głodomora. I tak w kółko. No czyż to nie idealnie działający system? Szacun.

Piękno ma swoją cenę… 😞

Niestety, zimorodki padły ofiarą swojego piękna. Jak pisze Jacek Karczewski w książce Zobacz ptaka, ich pióra były wykorzystywane do ozdabiania ubrań, wnętrz i… muszek wędkarskich. Wierzono też, że zasuszony zimorodek w domu przynosi szczęście. Niestety, to było nieszczęście dla samych ptaków.

Dziś człowiek nadał im zagraża, głównie przez regulację rzek i betonowanie brzegów. Zimorodki nie nie mogą gniazdować w takich warunkach. Dlatego tak ważne jest pozostawianie naturze pewnych obszarów, ona sobie świetnie poradzi bez udziału człowieka!


Przypisy

  • Jacek Karczewski, Zobacz ptaka. Opowieści po drodze, Wydawnictwo Poznańskie, 2021.
  • Andrzej G. Kruszewicz, Ptaki Polski. Tom I, Multico Oficyna Wydawnicza, 2022.


Produkty z motywem zimorodka

Blog

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur. Nibh enim dolor parturient sem semper mi nibh. Eget lectus tristique sapien lacus vulputate enim id. Proin scelerisque aliquet id sit vitae lorem orci. Commodo ullamcorper vitae mi aliquam tellus accumsan.

Bądź na bieżąco!

Bądź na bieżąco, dowiaduj sie o nowościach i promocjach z moich social mediów!