
Dzięcioł zielony
Rodzina
Dzieciołowate
Miejsca występowania
Cały obszar kraju z wyjątkiem wyższych gór
Pokarm
Głównie mrówki i ich larwy, czasem inne bezkręgowce i owoce
Liczebność
Nieliczny, lokalnie średnio liczny ptak lęgowy
Wędrówki
Osiadły
Lęgi
5-7 białych jaj. Wysiadywanie: 17-19 dni. Młode opuszczają dziuplę po 23-27 dniach
Produkty z dzięciołem zielonym
Dzięcioł zielony
To najbardziej naziemny dzięcioł z przedstawicieli tego gatunku zamieszkujących nasz kraj – a wynika to z tego, czym żywi się dzięcioł zielony. Jego głównym przysmakiem są mrówki, dlatego częściej spotkasz go wędrującego po łąkach i leśnej ściółce niż na drzewie. Odżywia się również larwami chrząszczy i gąsienicami, znacznie rzadziej owocami i nasionami. Ten dzięcioł w Polsce zamieszkuje cały obszar kraju z wyjątkiem wysokich gór. Osiedla się w lasach liściastych, dużych parkach miejskich i na terenach wiejskich oraz w rzecznych dolinach.
Jak wygląda dzięcioł zielony?
To duży ptak o charakterystycznym ubarwieniu – zielone upierzenie wierzchu i oliwkowoszary spód oraz żółty kuper wyróżniają go spośród innych skrzydlatych mieszkańców naszego kraju. Zauważalna jest też czerwona czapeczka sięgająca karku i czarna okolica oka. Nawet niedoświadczony obserwator rozpozna, że dany ptak to właśnie dzięcioł zielony. Samiec i samica różnią się od siebie czerwonym wąsem, który występuje wyłącznie u samców i biegnie od dzioba do szyi.
Dzięcioł zielony – gniazdo i lęg
Te niezbyt liczne ptaki polskie prowadzą osiadły tryb życia i zamieszkują samodzielnie wykute dziuple – z uwagi na dość duże rozmiary dzięcioły zielone potrzebują sporo przestrzeni, dlatego szacuje się, że para na wykucie odpowiedniej wielkości dziupli potrzebuje nawet 4 tygodni! Składają w niej do 7 białych jaj, które wysiadują ok. 19 dni – młode opuszczają gniazdo po ok. 27 dniach. Łatwo je rozpoznać, ponieważ – choć ubarwienie piór jest takie same, jak u dorosłych – są one gęsto nakrapiane.
Posłuchaj głosu

Czym zaskoczy Cię dzięcioł zielony? Ciekawostki, które warto poznać!
- Zimą dzięcioły zielone rozkuwają ścianki uli i w ten sposób dostają się do środka, aby pożywić się pszczołami.
- Ten dzięcioł jest większy i cięższy od dzięcioła dużego.
- Język dzięcioła zielonego jest równie długi jak w przypadku innych dzięciołów, jednak nie znajdują się na nim haczykowate wypustki. Pokrywa go za to lepka ślina ułatwiająca zdobywanie pożywienia – mrówki i inne ofiary przyklejają się do niej.
- Głos godowy przypomina chichot. To melodyjne pogwizdywanie w różnej tonacji.
- To monogamiczne ptaki polskie – mogą łączyć się w pary na całe życie.
- Dzięcioły zielone to ptaki chronione w Polsce – są objęte czynną ochroną gatunkową.
Gadżety z ilustracją dzięcioła zielonego
Jeśli podoba Ci się zielone ubarwienie tego dzięcioła, koniecznie sprawdź grafiki z jego wizerunkiem znajdujące się w mojej kolekcji i zaproś go do swoich wnętrz!
Poznawaj ptaki
Znajdź wyjątkowe przedmioty inspirowane światem ptaków.