Przejdź do treści
Zdjęcie przedstawiające jerzyka w locie
Apus apus​

Jerzyk

Rodzina

Jerzykowate​

Miejsca występowania

Cały niżowy obszar kraju​

Pokarm

Drobne latające owady, unoszące się w powietrzu pająki​

Liczebność

Średnio liczny lub liczny ptak lęgowy​

Wędrówki

Wędrowny. Przylot: V, odlot: VIII​

Lęgi

2-3 białe jaja. Wysiadywanie: 18-21 dni. Młode uzyskują lotność po 35-42 dniach​

Produkty z jerzykiem

Produkty z jerzykiem

Jer​zyk

Jerzyk zwyczajny to ptak wędrowny średniej wielkości, który występuje w niemalże całej Europie. Oprócz tego jerzyki można spotkać również w Azji oraz w północnych obszarach Afryki. Ptak ten na zimę odlatuje na południe Afryki.

W Polsce jerzyki występują na terenie całego kraju, uchodzą za gatunek o średniej liczebności. Najwięcej jerzyków żyje w dużych miastach. Jednak gatunek ten może żyć również w starych lasach np. w Puszczy Białowieskiej lub Augustowskiej, a także w skalistych partiach Tatr, Karkonoszy i innych formacji górskich.

Jak wygląda ptak jerzyk?​

Czarno-brązowe upierzenie, delikatna, biała plama w okolicach gardła, lekkie rozwidlenie ogona – tak właśnie wygląda jerzyk. Ptak nie zalicza się do największych, długość jego ciała wynosi ok. 16-18 cm. Dorosły jerzyk może ważyć 31-52 g. U młodych ptaków tego gatunku można zauważyć więcej białych piór na głowie. Warto zaznaczyć, że charakterystyczny dla gatunku jest brak dymorfizmu płciowego. Oznacza to, że samce i samice jerzyków nie wykazują różnic w budowie zewnętrznej. 

Jerzyk a jaskółka – czy faktycznie te dwa ptaki są tak podobne? Faktem jest, że jerzyk jest często mylony z jaskółką. Pamiętaj jednak, że gatunki te nie są ze sobą spokrewnione. W porównaniu do jaskółek jerzyki mają dość jednolite ubarwienie. Jasna plama na gardle nie jest widoczna z daleka. Tymczasem białe fragmenty upierzenia u jaskółek są bardzo widoczne. 

Posłuchaj głosu

Zdjęcie jerzyka w locie

Jerzyk – ciekawostki​

Jerzyki to bardzo interesujące ptaki, które często mylone są z jaskółkami. Zgłębiając wiedzę na ich temat, natknęłam się na kilka ciekawostek, które chciałabym Ci przybliżyć:

  • Gnieżdżą się w budynkach np. w otworach wentylacyjnych. Naturalne gniazda jerzyków są bardzo rzadkie;
  • Zastanawiałeś się kiedyś, jak śpią jerzyki? Te niewielkie ptaki śpią w locie. Jeśli są daleko od gniazda, wzbijają się na znaczne wysokości (nawet 2-3 km) i tam drzemią, co jakiś czas uderzając skrzydłami, aby utrzymać wysokość;
  • Jerzyki latają bardzo szybko – podczas lotu z południa Afryki do Europa pokonują ponad 800 kilometrów na dobę;
  • Jak wygląda gniazdo jerzyka? Jeśli już jerzyk buduje naturalne gniazdo, używa do tego piór, liści oraz źdźbeł trawy – materiał klejony jest śliną, gniazdo ma kształt niedużej miseczki;
  • W Polsce jerzyki objęte są ochroną gatunkową ścisłą – niestety stale zmniejsza się populacja ptaków na obszarach miejskich. Przyczyniają się to tego m.in. prace termomodernizacyjne, które prowadzą do niszczenia miejsc lęgowych jerzyków;
  • Budki lęgowe dla jerzyków instalowane są w celu równoważenia utraty siedlisk lęgowych wskutek modernizacji budynków, mają charakterystyczny kształt – są szersze niż wyższe.

Ptasie gadżety z ilustracją jerzyka​

W ofercie mojego sklepu Tukan Media dostępne są ilustracje, porcelana, a także torby bawełniane z ptasimi motywami. Oprócz tego oferuje również realistyczne ilustracje ornitologiczne, które mogą służyć zarówno celom edukacyjnym, jak i jako ponadczasowa dekoracja. Teraz możesz nabyć również gadżety z moją autorską ilustracją jerzyka, które zwracają uwagę realistycznym przedstawieniem ptaka. Już teraz zobacz, co znajdziesz w mojej ofercie. 

Poznawaj ptaki

Znajdź wyjątkowe przedmioty inspirowane światem ptaków.

Bądź na bieżąco!

Bądź na bieżąco, dowiaduj sie o nowościach i promocjach z moich social mediów!