Bielik

Bielik

To jeden z najpopularniejszych przedstawicieli, jeśli chodzi o ptaki drapieżne w Polsce i największy z nich – długość jego ciała wynosi ok. 90 cm, a rozpiętość skrzydeł 240 cm! Rozpoznasz go po brunatnym upierzeniu, jaśniejszym na głowie i w górnych częściach skrzydeł oraz po krótkim, białym ogonie – to właśnie od niego wzięła się nazwa ptaka. Dziób jest charakterystycznie zakrzywiony w dół, w kolorze żółtym – u młodych osobników ma ciemniejszy odcień i jaśnieje z wiekiem.

Gdzie można spotkać bielika?

Występowanie bielika w Polsce koncentruje się na całym niżowym obszarze kraju, głównie na zachodzie i północy. Możesz spotkać go na Pomorzu Zachodnim, w okolicach Zalewu Szczecińskiego, na Mazurach i w Dolinie Baryczy. Dzięki ochronie miejsc gniazdowania staje się coraz popularniejszy. Polska jest trzecim – po Norwegii i Rosji – krajem w Europie pod względem liczebności bielików. Ptaki te prowadzą tryb życia osiadły i koczowniczy – zimują nielicznie na wodach śródlądowych.

Bielik – ciekawostki o ptasim królu

Jako największy ptak drapieżny w Polsce bielik uznawany jest za króla ptaków w naszym kraju. Warto dowiedzieć się o nim nieco więcej!

  • Samice bielików są większe niż samce.
  • Wiele osób zastanawia się, czy bielik jest orłem. Odpowiedź brzmi: nie. Należy do rodziny jastrzębiowatych, a od orła odróżniają go przede wszystkim nieopierzone skoki, czyli fragmenty nóg między piętą a śródstopiem.
  • Bieliki tworzą imponujące gniazda – są to ogromne konstrukcje o wysokości nawet ok. 2 metrów i ciężarze zbliżonym do jednej tony! Budują je z gałęzi w koronach starych drzew i naprawiają oraz udoskonalają przez lata.
  • Składają ok. 2 jaj, które wysiadują przez ponad miesiąc. Młode wykształcają zdolność latania dopiero po 70 dniach, a rodzice opiekują się nimi na zmianę.
  • Czy bieliki są pod ochroną? Tak, to drapieżne ptaki chronione w Polsce, choć nie są zagrożone, a ich populacja rośnie.
  • Przyjmuje się, że to właśnie wizerunek bielika znajduje się w godle naszego kraju – dlatego często mylnie określany jest on orłem.
  • Bieliki wykonują charakterystyczny lot godowy na dużej wysokości – łączą się ze sobą szponami i koziołkują w dół, a gdy znajdą się nisko nad ziemią, rozdzielają się i wzbijają w powietrze, aby powtórzyć te efektowne akrobacje.

Te skrzydlate drapieżniki potrzebują zbiorników wodnych do życia – żywią się rybami, ptakami wodnymi, ssakami. Niemałą część ich diety stanowi padlina, dzięki czemu odgrywają ważną rolę w oczyszczaniu ekosystemu, zjadając chore i śnięte ryby. Polując na swoje ofiary, wykorzystują mocny dziób i ostre szpony. Na swoim terytorium organizują czatownie – nieosłonięte wysokie punkty, z których wypatrują pożywienia. Gdy dostrzegą ofiarę, spadają na nią z wyciągniętymi szponami, potrafią też rzucić się w pościg. Brak piór na skokach ułatwia im wyciąganie ryb z wody.

Szybujący bielik z rozpostartymi skrzydłami

Posłuchaj głosu

Gadżety z ilustracją bielika

Chcesz pokazać dzieciom, czym różni się orzeł od bielika? A może zachwyca Cię natura tego ptaka i pragniesz podziwiać go na swojej ścianie lub dekoracyjnym gadżecie? Zajrzyj do mojej kolekcji grafik z wizerunkiem tego ptaka i wybierz coś dla siebie!

Obejrzyj produkty z bielikiem

Bielik - dodatkowe informacje

Bielik polujący na wodzie

Bielik

Haliaeetus albicilla

Rodzina

Jastrzębiowate

Miejsca występowania

Cały niżowy obszar kraju

Pokarm

Ryby, ptaki wodne, ssaki, padlina

Liczebność

Bardzo nieliczny ptak lęgowy

Wędrówki

Osiadły lub koczowniczy

Lęgi

1-2, wyjątkowo do 3 białych jaja. Wysiadywanie ok. 38 dni. Młode osiągają lotność po 70-75 dniach

Przeglądaj inne produkty z ptakami

Tablica z dostępnymi wymiarami ilustracji do kupienia - wybierz idealny rozmiar dla swojego projektu

Hej, napisz do mnie
Agata Hajdecka, autorka ilustracji