
Pleszka
Rodzina
Drozdowate
Miejsca występowania
Cały niżowy obszar kraju
Pokarm
Owady, a jesienią także jagody
Liczebność
Nieliczny ptak lęgowy
Wędrówki
Wędrowny, przylot: IV, odlot: IX
Lęgi
6-7 niebieskich jaj. Wysiadywanie: 13-14 dni. Młode opuszczają gniazdo po 14-16 dniach
Produkty z pleszką
Pleszka
Ten mały, niespełna piętnastocentymetrowy ptaszek wędrowny przylatuje do naszego kraju w połowie kwietniu, a odlatuje we wrześniu. Swoje gniazda buduje w przestronnych dziuplach lub w skrzynkach lęgowych, wijąc je z liści i mchu oraz ścieląc piórkami. Składa w nich około 7 jaj ubarwionych na niebiesko, które wysiaduje przez dwa tygodnie. Po tym czasie na świat przychodzą pisklęta. Młoda pleszka opuszcza gniazdo po około 16 dniach. To gatunek chroniony w Polsce. Pleszka nie jest zbyt licznym ptakiem, nie rzuca się w oczy i unika osad ludzkich. Czytaj dalej, aby poznać kilka ciekawostek o tym niepozornym ptaszku!
Pleszka – występowanie
Zastanawiasz się, gdzie można spotkać pleszkę? Występuje ona na całym niżowym terenie naszego kraju, preferuje parki, sady i ogrody, zamieszkuje też obrzeża lasów. Często można zaobserwować ją na ogródkach działkowych. Na zimę odlatuje do Afryki, więc chcąc ją zobaczyć w naturze, prowadź obserwacje pomiędzy kwietniem a wrześniem.
Jak wygląda pleszka?
Na początku warto podkreślić dymorfizm płciowy, którym charakteryzuje się pleszka – samiec i samica różnią się od siebie, oboje jednak wyróżniają się smukłą, wyprostowaną sylwetką i specyficznym potrząsaniem ogonem. A jeśli chodzi o ubarwienie, to:
- pierś i ogon samca są koloru rdzawego, cechuje go także czarne gardło i boki głowy oraz biała plamka na czole, reszta ciała jest popielata;
- upierzenie samicy jest znacznie mniej intensywne, spód jej ciała jest płowo-biały, a wierzch szarobrązowy. Bardzo przypomina samicę kopciuszka, dlatego łatwo je pomylić.
Co je pleszka?
Co stanowi pożywienie pleszki? To przede wszystkim owady, a jesienią również jagody. Ptaki te polują na owady skrzydlate podczas lotu, a także zbierają je z liści, gałęzi czy pni drzew. Samice preferują pobieranie pożywienia z podłoża, samce z kolei często zdobywają łupy w locie.
Posłuchaj głosu

Pleszka – ciekawostki, które warto znać!
- Pleszki potrafią w ciągu ośmiu godzin zjeść więcej owadów niż same ważą – jeśli dziennie zjedzą mniej niż 10g owadów, umierają z głodu.
- To samiec wybiera dziuplę i zaprasza do niej samicę, szeroko rozkładając swój rudy ogon.
- Te ptaszki nie są zbyt wymagające odnośnie miejsca gniazdowania – zdarza się, że zaskakują ornitologów wyborem zniszczonych i starych budek lęgowych na swoje miejsce zamieszkania.
- Z uwagi na to, że pleszki gniazdują w półotwartych budkach i dziuplach o szerokich otworach wlotowych, stają się często nieświadomymi rodzicami adopcyjnymi kukułczych jaj – zarówno jaja pleszki, jak i kukułki mają kolor turkusowy, łatwo je zatem pomylić.
- Przykucając i machając ogonkiem, pleszki pokazują swoją przynależność do gatunku.
Gadżety z ilustracją pleszki
Jeśli zainteresował Cię ten mały ptaszek, koniecznie sprawdź produkty z mojej oferty z wizerunkiem pleszki. Zachwyć się ilustracjami przedstawiającymi ten gatunek i naucz się dzięki nim rozpoznawać go w naturze!
Poznawaj ptaki
Znajdź wyjątkowe przedmioty inspirowane światem ptaków.