Kraska

Kraska

Ten niezwykle barwny ptak wyróżnia się niebieskim upierzeniem w różnych odcieniach i brązowym grzbietem. Ma czarne lotki i dziób. Kraski to ptaki polskie zagrożone wyginięciem – są wymienione jako gatunek skrajnie zagrożony, a ich liczebność jest szacowana zaledwie na 16 par lęgowych (dane z 2020 r) . Osiedlają się na skrajach starych lasów i w zadrzewieniach sąsiadujących z polami i łąkami. Na miejsce zamieszkania wybierają dziuple, które wyścielają cienkimi gałązkami, trawą i liśćmi. Składają w nich ok. 5 błyszczących, białych jaj – wysiadują je 20 dni, a młode przebywają w gnieździe po wykluciu 4 tygodnie.

Gdzie w Polsce występuje kraska?

Kraski to ptaki wędrowne – w Polsce pojawiają się na przełomie kwietnia i maja, a odlatują w okolicach sierpnia i września. Gdzie żyje kraska? Spotkać ją można głównie na wschodnich obszarach naszego kraju, a przede wszystkim:

  • na Równinie Kurpiowskiej,
  • na północnym Mazowszu,
  • na Podkarpaciu.

Kraska występuje również w Azji i Afryce – to właśnie tam spędza zimę.

Ten kolorowy ptak – kraska – jest łatwo zauważalny na tle innych skrzydlatych mieszkańców naszego kraju, a jego efektowne ubarwienie zachwyca zwłaszcza w locie, gdy można podziwiać zróżnicowane odcienie upierzenia.

Kraska – ciekawostki i opis pożywienia

Kraski są głównie owadożerne – zjadają chrząszcze, ślimaki, pająki i owady skrzydlate, dżdżownice, jednak polują też na płazy i gady oraz małe ssaki. Skrajne zagrożenie wyginięciem w naszym kraju jest spowodowane likwidacją starych drzew dziuplastych i zadrzewień śródpolnych, a także stosowaniem chemikaliów w rolnictwie. W Omanie kraska stanowi przysmak i jest zabijana w celach kulinarnych. Dawniej – pod koniec lat 70. – liczebność kraski w Polsce wynosiła ok. 1000 par, co przy obecnych zaledwie kilkunastu pokazuje, jak drastycznie zmniejsza się populacja tego gatunku.

Kraska siedząca na gałązce i trzymająca w dziobie upolowaną zdobycz

Posłuchaj głosu

Gadżety z ilustracją kraski

Zachwycające, wręcz egzotyczne ubarwienie kraski zasługuje na uwiecznienie i może stać się efektowną ozdobą Twoich wnętrz. Tworzę ilustracje z kraską, a także inne ptasie gadżety – sprawdź moją ofertę!

Obejrzyj produkty z kraską

Kraska - dodatkowe informacje

Kraska siedząca na gałązce

Kraska

Coracias garrulus

Rodzina

Kraski

Miejsca występowania

Stanowiska lęgowe zachowały się głównie na wschodzie kraju

Pokarm

Głównie owadożerna: zjada chrząszcze i prostoskrzydłe, także pająki i dżdżownice, ale poluje też na drobne ssaki, płazy i gady

Liczebność

Skrajnie nieliczny ptaka lęgowy; poniżej 100 par

Wędrówki

Wędrowna, przylot: IV-V, odlot: VIII-IX

Lęgi

4-5 białych, błyszczących jaj. Wysiadywanie 18-20 dni. Młode opuszczają gniazdo po 4 tygodniach

Przeglądaj inne produkty z ptakami

Tablica z dostępnymi wymiarami ilustracji do kupienia - wybierz idealny rozmiar dla swojego projektu

Hej, napisz do mnie
Agata Hajdecka, autorka ilustracji