
Sójka
Rodzina
Krukowate
Miejsca występowania
Stare lasy, duże parki i zadrzewienia
Pokarm
Drobne kręgowce, owady, jaja ptaków, a także pokarm roślinny
Liczebność
Średnio liczny ptak lęgowy
Wędrówki
Częściowo osiadła i wędrowna
Lęgi
5-7 niebieskozielonych, drobno nakrapianych jaj. Wysiadywanie: 16-17 dni. Młode opuszczają gniazdo po 19-21 dniach
Produkty z sójką
Sójka
To średniej wielkości ptak polski – sójka występuje na terenie całej Europy i raczej nie zmienia terenu, na którym się osiedli, stąd właśnie znane wyrażenie „wybierać się jak sójka za morze”. Na miejsce swojego pobytu wybiera najczęściej stare lasy i obszary zadrzewione, w mieście spotkasz ją w dużych parkach lub przy dębowych i kasztanowych alejach. Jako ptaki zimujące w Polsce sójki migrują jedynie w okresach nieurodzaju – wtedy udaje się zaobserwować wędrówki stad, które mogą oddalać się od zamieszkiwanego terenu nawet o 600 km! Do naszego kraju zimą przylatują sójki ze wschodniej i północnej Europy. Sójki to ptaki polskie pod ochroną.
Jak wygląda sójka? Kolorystyka, która zachwyca...
Nie sposób jej pomylić z innymi ptakami, wyróżnia się bowiem spośród nich specyficznym ubarwieniem. Brązowo-rude upierzenie zdobią czarne skrzydła z prążkowanymi akcentami w odcieniu błękitu. Okazuje się jednak, że to zachwycające niebieskie zabarwienie nie jest zasługą pigmentu, jak u większości ptaków, a... złudzenia optycznego wywołanego rozszczepieniem wiązki światła. Ilość prążków jest nieprzypadkowa! Młode osobniki mają szerokie i mało regularne prążki, u starszych z kolei stają się one regularne i węższe, jest ich też więcej. Całość upierzenia zwieńcza biały kuper i czarny ogon.
Sójka – tryb życia i pożywienie
Ten kolorowy ptak buduje swoje gniazdo z cienkich patyków i wyściela je trawą i korzonkami. Przeważnie zagnieżdża się w koronach drzew. Głównym pokarmem sójki są żołędzie, nie pogardzi jednak również owadami, jajami innych ptaków, kręgowcami oraz orzechami. Dzięki swojemu zamiłowaniu do żołędzi przyczynia się do rozsiewania lasów – jesienią gromadzi zapasy, o których zdarza jej się zapomnieć. To właśnie z nich wyrastają młode drzewa. W okresie lęgu znosi około 5 jaj w jednodniowych odstępach. One także wyróżniają się ubarwieniem – są niebieskozielone, drobno nakrapianie. Po nieco ponad dwóch tygodniach wysiadywania wykluwają się pisklęta – w gnieździe spędzają nie więcej niż 21 dni.
Posłuchaj głosu

Niezwykłe umiejętności wokalne
Te znane i lubiane ptaki polskie – sójki – nazywa się strażniczkami lasu, a to dlatego, że swoim głośnym skrzeczeniem informują inne osobniki o zagrożeniu i obecności intruza. Z uwagi na rewelacyjny słuch i talent wokalny potrafią naśladować odgłosy innych zwierząt – nawet miauczenie kota! Tę umiejętność odkryto u nich już w starożytnej Grecji, kiedy były traktowana jak zwierzęta domowe i podejmowano próby nauczenia ich ludzkiej mowy.
Gadżety z ilustracją sójki
Fascynuje Cię sójcza natura, a jej wygląd zachwyca? Zaproś do swoich wnętrz dekoracje z sójką w roli głównej! Tworzę:
- ilustracje i plakaty,
- zakładki do książek
Sprawdź moją ofertę i wybierz z niej produkty dla siebie lub upominek dla miłośnika ornitologii.
Poznawaj ptaki
Znajdź wyjątkowe przedmioty inspirowane światem ptaków.