Przejdź do treści
Zdjęcie szczygła siedzącego na gałęzi

Szczygieł – mały ptak o wielkim znaczeniu

  • Ciekawostki
  • Edukacja ornitologiczna
  • Gatunki ptaków
  • Ptakie Polskie

Szczygieł (Carduelis carduelis)

Szczygieł to mały ptak z rodziny łuszczakowatych. Jego rozpoznanie nie sprawia problemu, ponieważ ma charakterystyczne upierzenie. Jego łacińska nazwa pochodzi od ostów, czyli ulubionego pożywienie tych ptaków.

Szczygły można spotkać w sadach i parkach, ale najłatwiej dostrzec je na łąkach i polach, gdzie żerują na chwastach, takich jak osty i łopiany. Ptaki wyjadają z nich nasiona, dlatego zaliczamy je do ziarnojadów.

Ze względu na swoje piękno i melodyjny śpiew szczygły przez wiele lat były odławiane i trzymane w klatkach. Obecnie jest to zabronione, ale istnieją hodowle tych ptaków, w których od pokoleń żyją one w wolierach.

Dlaczego szczygłów jest coraz mniej?

Jednym z powodów jest stosowanie oprysków w sadach i na działkach, które mogą powodować zatrucia u ptaków. Dlatego odradzam stosowanie chemicznych środków ochrony roślin, zachęcam też, żeby pozostawić w swoim ogrodzie niewielki zakątek z chwastami, zwłaszcza ostami. Ptaki znajdą tam pożywienie, a my będziemy mogli cieszyć się ich śpiewem i widokiem. Jesienią dobrze jest pozostawić suche kwiatostany roślin jadalnych dla ptaków, takich jak słoneczniki, osty czy nasiona kosmosów.

Szczygły można spotkać również w karmnikach, najczęściej odwiedzają je ptaki migrujące na południe, ale są też osobniki pozostające w naszym kraju na zimę.

Szczygieł w sztuce i symbolice

Szczygieł często pojawiał się w malarstwie religijnym, zwłaszcza w przedstawieniach Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus. Można go zobaczyć na obrazach Leonarda da Vinci, Michała Anioła czy Rafaela.

„Madonna Litta” Leonarda da Vinci
Obraz przedstawia Madonnę karmiącą Dzieciątko Jezus, a w dłoniach Dzieciątka znajduje się mały ptak, prawdopodobnie szczygieł.
„Madonna ze szczygłem” – Rafael (1506)
Przedstawia Matkę Boską z Dzieciątkiem Jezus i małym Janem Chrzcicielem. Jezus trzyma w dłoni szczygła, co symbolizuje jego przyszłą mękę.

Czerwona maska na głowie szczygła symbolizuje krew, ponieważ według legendy ptak miał wyciągać ciernie z korony konającego Chrystusa. Osty, którymi żywią się szczygły, były w średniowieczu uznawane za rośliny święte i kojarzono je z koroną cierniową. Z tego powodu szczygieł uważany jest za „ptaka Męki Pańskiej” i towarzyszył Jezusowi od narodzin aż do śmierci.

„Tondo Taddei” – Michał Anioł (1504-1506)
Postaciami przedstawionymi w reliefie są Maria, Dzieciątko Jezus i mały św. Jan Chrzciciel. Kompozycja przedstawia św. Jana, który wyciąga dłonie ze szczygłem w stronę Jezusa. Widok ptaka wywołuje u Jezusa strach, a przerażone Dzieciątko instynktownie szuka schronienia w ramionach matki. Maria, zachowując spokój i obserwuje zabawę dzieci.

Ciekawostki o szczygle

Podczas obrączkowania badacze odkryli, że w jeden dzień ten mały ptak potrafił przelecieć ponad 300 km (lot między Majorką a Algierią). Więcej ciekawostek o szczygle znajdziesz tutaj.

  • W Polsce żyje około 650–915 tys. par lęgowych.
  • Waga: 16 g
  • Długość ciała: 12 cm
  • Rozpiętość skrzydeł: 24 cm


Produkty z motywem szczygła

Blog

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur. Nibh enim dolor parturient sem semper mi nibh. Eget lectus tristique sapien lacus vulputate enim id. Proin scelerisque aliquet id sit vitae lorem orci. Commodo ullamcorper vitae mi aliquam tellus accumsan.

Bądź na bieżąco!

Bądź na bieżąco, dowiaduj sie o nowościach i promocjach z moich social mediów!