
Skowronek
Rodzina
Skowronkowate
Miejsca występowania
Cały obszar kraju
Pokarm
Części roślin i owady
Liczebność
Bardzo liczny ptak lęgowy
Wędrówki
Wędrowna. Przylot: II-III, odlot: X-XI
Lęgi
3-5 szarych lub oliwkowych, gęsto nakrapianych jaj. Wysiadywanie: 11-12 dni. Młode osiągają lotność po 18-20 dniach, ale opuszczają gniazdo już w połowie tego okresu
Produkty z skowronkiem
Skowronek
Ten niewielki ptak zamieszkuje całą Europę i Azję – aż do Japonii, wschodniej części Syberii oraz północnych rejonów Afryki. W Polsce jest to bardzo liczny gatunek, którego przedstawiciele występują na terenie całego kraju, poza Tatrami. Jesienią skowronki lecą na zachód Europy, gdzie zimują w łagodniejszym klimacie. Wracają do Polski wraz z początkiem wiosny – często nazywane są z tego powodu zwiastunem wiosny. Warto zaznaczyć, że skowronek objęty jest w naszym kraju ścisłą ochroną gatunkową.
Jak wygląda skowronek?
Czym wyróżnia się skowronek? Wygląd tego ptaka jest dość niepozorny. Jego upierzenie utrzymane jest w kolorach, dzięki którym skowronki bardzo dobrze stapiają się z otoczeniem. Pióra są brunatnoszare, z wierzchu ciemniejsze. Brzuch ma białawy odcień, na piersi widoczny jest ciemniejszy wzór. Długość ciała skowronka to 18-19 cm, co oznacza, że ptak ten jest nieco większy niż wróbel. Do typowych cech zaliczają się jaśniejsze obramowanie oka, lekko wydłużona brew, a także mały czubek, który skowronki mogą nastroszyć.
Jak śpiewa skowronek?
Z czego znany jest skowronek? Śpiew tego niewielkiego ptaka to jedno z jego najbardziej charakterystycznych zachowań. Skowronki to ptaki, które śpiewają podczas lotu. Co ciekawe, najpierw wzbijają się na wysokość 10-20 m i dopiero wtedy zaczynają śpiewać. Bywa, że dolatują nawet na wysokość ok. 100 m, cały czas wydając z siebie melodyjne dźwięki.
Ptaki zaczynają śpiewać o wczesnych godzinach porannych, kończą o zmierzchu. Skowronek śpiewa od przełomu lutego i marca aż do przełomu lipca i sierpnia. Celem śpiewu jest zwabienie samicy, a także oznaczenie swojego terytorium.
Posłuchaj głosu

Skowronek – ciekawostki
Jestem miłośniczką ptaków i spędzam wiele czasu na zgłębianiu wiedzy o rodzimych gatunkach. Chętnie podzielę się z Tobą kilkoma ciekawostkami na temat skowronków:
- Podczas śpiewu skowronki wydają dźwięki zarówno na wdechu, jak i na wydechu. To oznacza, że są w stanie śpiewać bez przerwy;
- Potrafią naśladować odgłosy innych gatunków ptaków;
- Skowronki łączą się w pary na stałe;
- Ptaki budują gniazda na ziemi, najczęściej w otoczeniu bujnej roślinności, która ma je chronić przed drapieżnikami;
- Przedstawiciele tego gatunku żywią się głównie owadami, w tym także larwami. W okresie zimowym sięgają również po nasiona;
- Szacuje się, że nasz kraj zamieszkuje kilkanaście milionów par lęgowych tego melodyjnego gatunku;
- Jeszcze na początku XX wieku skowronki były rarytasem kulinarnym – dania z nich przyrządzano wtedy także w Polsce. Obecnie spożywanie skowronków w Europie Środkowej jest zabronione;
- Istnieje ok. 100 gatunków skowronków, a najbardziej znanym jest skowronek polny (Alauda arvensis);
- Powiedzenie „cały w skowronkach”, oznacza, że ktoś jest w bardzo dobrym humorze.
Ptasie gadżety z motywem skowronka
Moja oferta obejmuje rozmaite produkty z wizerunkami ptaków – są to moje autorskie ilustracje. Uznałam, że skowronek to niezwykły ptak, dlatego postanowiłam włączyć ilustracje ornitologiczne oraz inne produkty z wizerunkiem skowronka do asortymentu mojego sklepu internetowego. Mam nadzieję, że Ci się spodobają! Masz jakieś pytania? Skontaktuj się ze mną, na pewno odpowiem.
Poznawaj ptaki
Znajdź wyjątkowe przedmioty inspirowane światem ptaków.