Bocian biały

Bocian biały​

Tego ptaka raczej nie trzeba nikomu przedstawiać – to, jak wygląda bocian biały, wie niemal każdy. Jest on powszechnie znany i lubiany w naszym kraju. Długość jego ciała to około 115 cm, ma białe upierzenie z czarnymi akcentami oraz długie czerwone nogi i dziób. Osiedla się w pobliżu ludzi – na swoje miejsce zamieszkania wybiera tereny rolnicze, podmokłe i doliny rzeczne. Swoje gniazda buduje z gałęzi i patyków, zwykle na znacznych wysokościach – słupach, dachach, drzewach. Składa w nich od 3 do 5 jaj, z których po miesiącu wysiadywania wykluwają się pisklęta. Aby osiągnęły lotność, musi minąć ok. 60 dni.

Co je bocian biały?

Pokarm bociana białego to wyłącznie zwierzęta – wodne, myszy, duże owady. I choć słynie on z tego, że preferuje głównie żaby, okazuje się, że te płazy wybiera wyłącznie w sytuacjach kryzysowych – gdy wraca na tereny lęgowe i musi poradzić sobie z niedoborem pożywienia. Wtedy właśnie żaby wybudzają się z hibernacji, są spowolnione i stanowią łatwy łup dla głodnego bociana. Te drapieżne ptaki polskie nie mieszkają u nas przez cały rok – odlatują do cieplejszych krajów na przełomie sierpnia i września, aby wrócić w okolicach marca i kwietnia. Nie muszą więc zmagać się z brakiem pożywienia zimą czy trudnymi warunkami pogodowymi.

Bocian biały – ciekawostki, o których warto wiedzieć!

Choć bocian kojarzy się z nadchodzącą wiosną i wydaje się być bardzo przyjaznym ptakiem, warto poznać jego nieznane oblicze, które może zaskoczyć:

  • wiele osób zastanawia się, czy bociany zjadają swoje dzieci – okazuje się, że takie przypadki są możliwe! Znane są też sytuacje, w których bociani rodzice wyrzucają z gniazda jaja, słabe i chore pisklęta, a także organizują egzekucje przed odlotem do ciepłych krajów, eliminując osobniki będące obciążeniem podczas dalekiej podróży,
  • bociany białe potrafią pokonać imponujący dystans podczas swoich sezonowych odlotów – co ciekawe, ich lot nie jest aktywny – nie machają skrzydłami, lecz szybują, umiejętnie wykorzystując prądy powietrza, dzięki którym wznoszą się na ogromne wysokości. Jak długo trwa lot bociana do Afryki? Średni czas przelotu to dwa miesiące – ptaki te pokonują wtedy odległość 10 tysięcy kilometrów,
  • w gniazdach bocianów nieraz zamieszkują inne, mniejsze ptaki i koegzystują z bocianią rodziną,
  • choć powszechnie uważa się, że bociany zawsze wracają do swojego gniazda, nie jest to prawda – jeśli jako pierwsza dotrze do niego inna para, będzie ona zamieszkiwać dane gniazdo w sezonie,
  • bociany białe nie są monogamiczne – wręcz przeciwnie, wystarczy chwila nieobecności samca, aby samica pozwoliła się zapłodnić innym osobnikom.
Na zdjęciu jest widoczny bocian biały kroczący w trawie

Posłuchaj głosu

Gadżety z ilustracją bociana białego

Jeśli jesteś miłośnikiem bocianów, podobają Ci się te ptaki lub chcesz zaprezentować je podczas zajęć edukacyjnych, zapoznaj się z moją kolekcją ilustracji i innych gadżetów. Znajdziesz w niej m.in.

  • plakaty
  • kubki porcelanowe

Obejrzyj produkty z bocianem białym

Bocian biały - dodatkowe informacje

Bocian biały w gnieździe.

Bocian biały

Ciconia ciconia

Rodzina

Bociany

Miejsca występowania

Cały niżowy obszar kraju wraz z terenami podgórskimi

Pokarm

Od różnych zwierząt wodnych po myszy i duże owady

Liczebność

Nieliczny, lokalnie średnio liczny ptak lęgowy

Wędrówki

Wędrowny, przylot III-IV, odlot VIII-IX

Lęgi

3-5 białych jaj. Wysiadywanie 33-34 dni. Młode osiągają lotność po 58-64 dniach

Przeglądaj inne produkty z ptakami

Tablica z dostępnymi wymiarami ilustracji do kupienia - wybierz idealny rozmiar dla swojego projektu

Hej, napisz do mnie
Agata Hajdecka, autorka ilustracji