Grubodziób

Grubodziób

To ptak częściowo wędrowny lub osiadły w zależności od dostępności pokarmu – grubodziób w Polsce występuje niezbyt licznie, przeważnie w lasach mieszanych i w okolicach zbiorników wodnych. Z uwagi na płochliwą naturę te polskie ptaki unikają schodzenia na ziemię i zdecydowanie chętniej spędzają czas w koronach drzew, na wysokich gałęziach i krzewach. Wiosną i latem ich zaobserwowanie może okazać się więc bardzo trudne, jednak zimą mogą stać się stałymi bywalcami karmników, a wtedy trudno pomylić je z innymi osobnikami. Zdarza się, że w zimie łączą się w liczne stada, a tryb życia zależy od warunków i dostępu do pożywienia.

Jak wygląda grubodziób? Kolor dzioba i charakterystyka ptaka, którego nie pomylisz z innymi!

Grubodziób wyróżnia się masywną sylwetką i dużą głową, szyja i ogon są krótkie. Jego ubarwienie to przede wszystkim brąz w różnych odcieniach – jasnych od spodu, ciemniejszych w górnych partiach ciała. Na skrzydłach widoczna jest jasna pręga, szczególnie rzucająca się w oczy podczas lotu, podobnie jak białe zakończenie ogona. Czarna obwódka wokół dzioba otacza również oczy. Charakterystyczną cechą tego ptaka jest – jak wskazuje jego nazwa – bladobeżowy dziób. Stanowi on nie tylko efektowną ozdobę, lecz przede wszystkim służy do zdobywania pokarmu, jest bowiem imponująco mocny. 

Grubodziób – pożywienie i lęgi

Te mało znane, lecz bardzo efektowne ptaki polskie – grubodzioby – żywią się przede wszystkim dużymi nasionami i pestkami, przy czym nie przeszkadza im ich twardość. Nie pogardzą orzechami włoskimi, laskowymi i bukowymi. Chcesz, aby zawitały zimą w Twoim karmniku i nie wiesz, czym karmić grubodzioby? Sięgnij po nasiona słonecznika, pszenicę i wspomniane orzechy. Lecz pamiętaj, że są to osobniki wyjątkowo płochliwe i wielu miłośników tych ptaków bez sukcesów czeka na ich wizytę w swoich karmnikach. Grubodziób gniazdo buduje na gałęziach i w pobliżu korony drzew, wykorzystując do tego gałązki, trawę i korzonki. Składa nakrapiane, kreskowane jaja, które wysiaduje ok. 15 dni – pisklęta spędzają w gnieździe maksymalnie dwa tygodnie.

Grubodziób – ciekawostki, które warto znać!

Te średnio liczne leśne ptaki polskie są rozpoznawalne głównie przez prawdziwych pasjonatów ornitologii, jednak i Ty możesz spotkać je – szczególnie zimą i jesienią – w swoim ogrodzie lub sadzie. A jeśli na Twoich drzewach rosną czereśnie i wiśnie, wypatruj pojedynczych osobników także latem. Oto, co powinieneś o nich wiedzieć:

  • grubodzioby to polskie ptaki chronione,
  • imponujących rozmiarów dziób wyróżnia się też potężną siłą – szacuje się, że jego ścisk dochodzi nawet do 70 kg, dzięki czemu ptak bez problemu rozgniata twarde pożywienie, w którym gustuje,
  • w zaledwie 5 sekund grubodziób potrafi rozłupać pestkę wiśni,
  • u samców dziób zmienia kolor – w okresie godowym staje się niebieskoszary, by później wrócić do standardowego, bladobeżowego ubarwienia,
  • te polskie ptaki tworzą grupy rodzinne, w których żerują i przemieszczają się, jeśli muszą zmienić miejsce osiedlenia.
Grubodziób siedzący na gałęzi

Posłuchaj głosu

Gadżety z ilustracją grubodzioba

Jeśli fascynują się ptaki polskie, grubodzioby z pewnością także zasługują na zainteresowanie. Nie mogło zabraknąć ich w kolekcji moich gadżetów z ptakami – sprawdź ilustracje i zakładki do książek z wizerunkiem grubodzioba dostępne w mojej ofercie!

Obejrzyj produkty z grubodziobem

Grubodziób - dodatkowe informacje

Zdjęcia, na którym grubodziób siedzi w wodzie

Grubodziób

Coccothraustes coccothraustes

Rodzina

Łuszczaki

Miejsca występowania

Cały niżowy obszar kraju

Pokarm

Duże twarde nasiona i pestki, wiosną także gąsienice

Liczebność

Nieliczny lub średnio liczny ptak lęgowy

Wędrówki

Częściowo wędrowny lub osiadły w zależności od dostępności pokarmu

Lęgi

4-5 nakrapianych i kreskowanych jaj. Wysiadywanie: 11-13 dni. Młode opuszczają gniazdo po 12-13 dniach

Przeglądaj inne produkty z ptakami

Tablica z dostępnymi wymiarami ilustracji do kupienia - wybierz idealny rozmiar dla swojego projektu

Hej, napisz do mnie
Agata Hajdecka, autorka ilustracji