Czyż

Czyż

Te małe polskie ptaki – mniejsze nawet od wróbli – wyróżniają się specyficznym ubarwieniem piór, przy czym u samic jest ono bardziej stonowane i nie tak wyraziste, jak u samców. Pierś, szyja i głowa są żółte, brzuch biały z ciemnymi kreskami, a kark i grzbiet zielone, także kreskowane. Samce mają czarną czapeczkę, plamkę na gardle i szare policzki. Skrzydła są czarne, akcentowane żółtymi elementami. Mają też żółty kuper i boki ogona. Czyże są towarzyskimi ptakami, żyją w ruchliwych stadach i żerują na drzewach.

Czym się żywi czyż, gdzie mieszka i co warto o nim wiedzieć?

W Polsce czyż zamieszkuje głównie północno-wschodnią część kraju, obszar Karpat i Sudetów, spotkasz go także w innych rejonach, jednak w sporym rozproszeniu. Preferuje rozległe lasy – głównie świerkowe i mieszane, a stada koczują w pobliżu drzew zapewniających dostęp do nasion. Swoje gniazdo czyż buduje na znacznych wysokościach – nawet 8 metrów – z korzonków, roślinnych włókien i traw, jest ono wyścielone piórkami i sierścią oraz skrupulatnie zamaskowane porostami. Znajduje się w rozwidleniu gałęzi drzew iglastych. W gnieździe składanych jest ok. 5 jaj o niebieskim zabarwieniu z brązowymi kropkami. Po 13 dniach wysiadywania wykluwają się pisklęta – pozostają one w gnieździe przez kolejne 15 dni.

Czyże są wędrownymi ptakami, przylatują do Polski od marca do maja, a odlatują pomiędzy wrześniem a listopadem. Zdarza się, że spotykane są przez cały rok – zwłaszcza w przypadku nalotów inwazyjnych, a na zwyczaje migracyjne wpływa też zmieniający się klimat.

Czyż – ciekawostki o tym małym zwinnym ptaszku

  • Czyż znany jest też pod nazwą: czyżyk.
  • Te ptaszki wydają przyjemne dźwięki, określane jako fletowe, lecz gama ich tonów jest znacznie szersza.
  • Czyże budują swoje gniazda bardzo wysoko na drzewach i są one niezwykle małe – z tego powodu tak trudno je zaobserwować w naturze, a wiedza na temat lęgu pochodzi głównie z obserwacji hodowców.
  • Czyże preferują iglaste drzewa, kolczaste i cierniste krzewy – to właśnie wśród nich są najczęściej spotykane, a wynika to z ich upodobań żywieniowych oraz z ochrony przed drapieżnikami, jaką małym ptakom zapewniają ostre kolce.
  • Czyże to ptaki chronione w Polsce – zakazany jest ich odłów, a także hodowla w niewoli czy rozmnażanie.
  • Potrafią przyjmować akrobatyczne pozycje podczas wyjadania nasion roślin.
Czyż siedzący na gałęzi

Posłuchaj głosu

Gadżety z ilustracją czyża

Ty też możesz mieć u siebie obrazek z wizerunkiem czyża – plakat, ilustrację edukacyjną, a także inne gadżety, jak zakładka do książki. Sprawdź też inne ptasie produkty z mojej oferty!

Obejrzyj produkty z czyżem

Czyż - dodatkowe informacje

Czyż siedzący na drzewie

Czyż

Carduelis spinus

Rodzina

Łuszczaki

Miejsca występowania

Głównie Karpaty i Sudety wraz z pogórzem oraz północno-wschodnia część kraju. Na pozostałym obszarze w dużym rozproszeniu

Pokarm

Nasiona drzew

Liczebność

Wędrowny, przylot: III-V, odlot: IX-XI. W latach inwazyjnych nalotów spotykany przez cały rok

Wędrówki

Osiadła

Lęgi

4-5 niebieskawych brązowo nakrapianych jaj. Wysiadywanie 13 dni. Młode opuszczają gniazdo po 13-15 dniach

Przeglądaj inne produkty z ptakami

Tablica z dostępnymi wymiarami ilustracji do kupienia - wybierz idealny rozmiar dla swojego projektu

Hej, napisz do mnie
Agata Hajdecka, autorka ilustracji