Dzięcioł czarny

Dzięcioł czarny

To największy dzięcioł w Polsce – cały czarny z czerwoną czapeczką u samców i plamką w tym kolorze u samic. Tęczówka oka i mocny, długi dziób są w jasnych odcieniach, na uwagę zasługują też stopy z czterema palcami, z których dwa kierują się do góry, a dwa w dół. Są zakończone ostrymi pazurami. Dzięcioł czarny w Polsce jest gatunkiem chronionym. Prowadzi osiadły tryb życia, a spotkać go można na terenie całego kraju. Preferuje lasy liściaste, stare bory i zadrzewienia, a nawet duże parki miejskie. Istotna jest dla niego obecność starych drzew, w których wykuwa swoje dziuple.

Czym żywi się dzięcioł czarny?

Jego pokarm stanowią – podobnie jak w przypadku innych dzięciołów – owady żyjące w drewnie, a także ich larwy i poczwarki. Nie pogardzi również mrówkami. Dzięki przedłużonej nasadzie języka jest w stanie skutecznie chwytać swoje pożywienie, które przykleja się do lepkiej powierzchni języka zakończonego kilkoma parami zadziorków. W poszukiwaniu jedzenia rozkuwa korę drzewa, tworząc w ten sposób duże otwory.

Lęgi dzięciołów czarnych to od czterech do sześciu jaj składanych w dziuplach wykutych w pniach starych drzew. Jeśli zastanawiasz się, jakiego koloru są jaja dzięcioła czarnego i przypuszczasz, że – podobnie jak upierzenie – mają one ciemny odcień, nic bardziej mylnego, jaja są bowiem białe. Po 14 dniach wykluwają się z nich pisklęta, które opuszczają dziuplę po upływie ok. 28 dni.

Dzięcioł czarny – ciekawostki o największym z polskich dzięciołów

Skoro wiesz już, gdzie w Polsce występuje dzięcioł czarny i na jakich terenach możesz go spotkać, musisz też wiedzieć, że:

  • jest to ptak bardzo płochliwy. O wiele łatwiej go usłyszeć niż zobaczyć – wydaje charakterystyczne dźwięki, jak metaliczne kwilenie i wibrowanie, w ludowych przekazach określane mianem diabelskiego chichotu. Jego głos często można pomylić z głosem ptaków drapieżnych. Głośno bębni w grube i stare konary,
  • z dziupli dzięciołów czarnych korzystają inne ptaki, a także leśne myszy, wiewiórki czy nietoperze,
  • podobnie jak dzięcioł duży, czarny również tworzy tak zwane kuźnie – unieruchamia szyszki w szczelinach drzew, aby wyłuskać z nich nasiona,
  • ten dzięcioł– jak inne gatunki dzięciołów – ma czaszkę przystosowaną do wstrząsów. Odpowiednia budowa amortyzuje je i przekształca w energię cieplną. Z tego powodu ptaki muszą robić sobie przerwy w bębnieniu, aby uniknąć przegrzania głowy.
 
Dzięcioł czarny siedzący na drzewie

Posłuchaj głosu

Gadżety z ilustracją dzięcioła czarnego

Dzięcioły czarne wytrwale wykuwają swoje dziuple – przed każdym lęgiem od nowa, a czas, jaki dzięcioł poświęca na tę czynność to nawet dwa tygodnie. Imponująca wytrwałość, nieco tajemniczy i mroczny wygląd, a jednocześnie eleganckie czarne upierzenie zachwycają nie tylko ornitologów.

W mojej kolekcji znajdziesz duży wybór gadżetów z wizerunkiem tego ptaka – sprawdź dostępną kolekcję!

Obejrzyj produkty z dzięciołem czarnym

Dzięcioł czarny - dodatkowe informacje

Dzięcioł czarny siedzący w trawie

Dzięcioł czarny

Dryocopus martius

Rodzina

Dzieciołowate

Miejsca występowania

Cały obszar kraju

Pokarm

Larwy, poczwarki i dorosłe owady żyjące w drewnie, także mrówki

Liczebność

Nieliczny, lokalnie średnio liczny ptak lęgowy

Wędrówki

Osiadły

Lęgi

4-6 białych jaj. Wysiadywanie: 12-14 dni. Młode opuszczają dziuplę po 24-28 dniach

Przeglądaj inne produkty z ptakami

Tablica z dostępnymi wymiarami ilustracji do kupienia - wybierz idealny rozmiar dla swojego projektu

Hej, napisz do mnie
Agata Hajdecka, autorka ilustracji