Dzwoniec

Dzwoniec

Jeśli interesują Cię ptaki chronione w Polsce, dzwoniec – żółty ptaszek wielkości wróbla – jest jednym z nich, objęty jest bowiem ścisłą ochroną gatunkową. Długość jego ciała to kilkanaście centymetrów, a dominującym ubarwieniem jest kolor oliwkowy i zielony z żółtymi wstawkami na skrzydłach i ogonie. Występuje na nizinnych obszarach naszego kraju. Na swoje miejsce zamieszkania wybierając skraje lasów, parki, drzewa rosnące na polach czy aleje i zadrzewione kępy wzdłuż dróg.

Czy dzwoniec zimuje w Polsce?

Tak – dzwońce to ptaki zimujące w Polsce, dlatego spotkasz je w naszym kraju przez cały rok, prowadzą bowiem osiadły tryb życia. Żywią się głównie nasionami, pąkami i owocami roślin, a wiosną, w okresie lęgowym również bezkręgowcami. W zimie odwiedzają tworzone przez ludzi karmniki. Jeśli chcesz gościć dzwońce w swoim ogrodzie, posadź gęste krzewy i zwarte żywopłoty. To właśnie w takich miejscach te ptaki lubią budować swoje gniazda. Zdarzają się sytuacje, gdy zamieszkują roślinność pnącą się po murach, a nawet skrzynki na kwiaty pozostawione na balkonie. Starają się, żeby ich gniazda były dobrze ukryte i chronione przed wiatrem i deszczem. Składają w nich sześć szarych, nakrapianych czerwono jaj, które wysiadują przez dwa tygodnie. Po podobnym czasie pisklęta opuszczają gniazdo.

Dzwoniec – ciekawostki o tym niepozornym ptaku

Skoro wiesz już, jak wygląda ptak dzwoniec, czym się żywi i gdzie lubi budować swoje gniazda, pora odkryć jego mniej znaną naturę:

  • dzwońce to prawdziwe rozrabiaki – często można zauważyć, jak – zamiast spokojnie posilać się wraz z innymi gatunkami – hałasują i walczą ze sobą, strasząc przy okazji inne ptaki i nie dopuszczając ich do karmnika,
  • choć dzwońce nie odlatują na zimę – to ptaki osiadłe w Polsce – zdarzały się sytuacje, że zaobrączkowany w naszym kraju osobnik był lokalizowany na terenie Włoch,
  • nazwa tego ptaka pochodzi od wydawanych przez niego charakterystycznych dźwięków przypominających dzwoneczki,
  • wyróżnia go duży, stożkowaty dziób ułatwiający rozgniatanie twardych nasion.
Dzwoniec siedzący na wierzchołku drzewa

Posłuchaj głosu

Gadżety z ilustracją dzwońca

W mojej ofercie znajdziesz gadżety z wizerunkiem dzwońca – to edukacyjne plakaty, ilustracje oraz zakładki do książek.

Obejrzyj produkty z dzwońcem

Dzwoniec - dodatkowe informacje

Dzwoniec siedzący na gałęzi

Dzwoniec

Carduelis chloris

Rodzina

Łuszczaki

Miejsca występowania

Cały niżowy obszar kraju

Pokarm

Nasiona, wiosną także bezkręgowce

Liczebność

Średnio liczny lub liczny ptak lęgowy

Wędrówki

Osiadły

Lęgi

5-6 szary, czerwono nakrapianych jaj. Wysiadywanie: 13-14 dni. Młode opuszczają gniazdo po 14-16 dniach

Przeglądaj inne produkty z ptakami

Tablica z dostępnymi wymiarami ilustracji do kupienia - wybierz idealny rozmiar dla swojego projektu

Hej, napisz do mnie
Agata Hajdecka, autorka ilustracji