Gil

Gil

To stosunkowo łatwy do rozpoznania ptaszek niewiele większy od wróbla – wyróżnia go specyficzne ubarwienie: u samców spód ciała jest różowo-czerwony, u samic wpada w odcienie brązu. Z wierzchu gile są popielate, mają czarny ogon i skrzydła naznaczone białym paskiem. Kuper także jest biały. Charakterystyczna jest również wydatna pierś i duża głowa oraz krótki dziób o stożkowatym kształcie. Gdy zobaczysz gila, z pewnością będziesz wiedzieć, że to właśnie ten ptak – trudno pomylić go z innymi.

Czy gile odlatują na zimę i... co jedzą gile w zimie?

To częściowo wędrowne ptaki – w Polsce zimują te z północnej i wschodniej Europy, a osobniki żyjące w ciepłym klimacie nie migrują. W naszym kraju występują na całym niżowym obszarze, a na swoje miejsce zamieszkania wybierają bory świerkowe i jodłowe, lasy i gęste zadrzewienia. Ich pokarmem są nasiona i pąki roślinne – głównie drzew i krzewów, pestki owoców, a wiosną również bezkręgowce, którymi karmią pisklęta. W zimie możesz spotkać je w karmniku.

Swoje gniazda budują z suchych gałązek, korzonków i trawy – najczęściej wśród gęstych gałęzi świerka. Składają w nich do pięciu niebieskawych jaj nakrapianych brązowo, które wysiadują ok. 2 tygodnie. Młode opuszczają gniazdo po ok. 16 dniach.

Gil – ciekawostki o tym kolorowym ptaszku

Choć znany i łatwy do rozpoznania, gil skrywa kilka tajemnic – oto one:

  • na początku XXI wieku zaobserwowano znaczny spadek populacji tych ptaków – prowadzono liczne badania, które dowiodły, że powodem tego była walka z leśnymi owadami przy użyciu pestycydów. Okazało się, że zabijane owady stanowiły istotną część diety młodych gili, które bez pożywienia nie były w stanie przetrwać,
  • gile pochodzą z rodziny łuszczaków – nazwa ta nawiązuje do sposobu wyłuskiwania nasion ze skorupek,
  • gile to ptaki chronione w Polsce – są objęte ścisłą ochroną gatunkową,
  • to ptaki hodowlane, które – z uwagi na swoją delikatną naturę i podatność na choroby – wymagają profesjonalnej wiedzy do prowadzenia ich hodowli,
  • w Skandynawii wizerunek tego ptaka bardzo mocno kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia. Na prawie każdej kartce świątecznej znajdziesz Gila.
Gil siedzący na gałęzi zimową porą

Posłuchaj głosu

Gadżety z ilustracją gila

Jeśli zachwyca Cię wyraziste ubarwienie gila i chcesz, aby dekorowało Twoje wnętrza, w mojej ofercie znajdziesz różne produkty z wizerunkiem tego ptaka:

  • ilustracje
  • plakaty
  • kubki
  • zakładki do książek

Wszystkie one są idealne na upominek dla miłośnika ornitologii.

Obejrzyj produkty z gilem

Gil - dodatkowe informacje

Gil siedzący na gałęzi

Gil

Pyrrhula pyrrhula

Rodzina

Łuszczaki

Miejsca występowania

Cały niżowy obszar kraju

Pokarm

Nasiona i pąki, a wiosną również bezkręgowce

Liczebność

Nieliczny ptak lęgowy

Wędrówki

Częściowo wędrowny

Lęgi

4-5 niebieskawych, brązowo nakrapianych jaj. Wysiadywanie: 12-14 dni. Młode opuszczają gniazdo po 14-16 dniach

Przeglądaj inne produkty z ptakami

Tablica z dostępnymi wymiarami ilustracji do kupienia - wybierz idealny rozmiar dla swojego projektu

Hej, napisz do mnie
Agata Hajdecka, autorka ilustracji