Kopciuszek

Kopciuszek

To kolejny przedstawiciel małych ptaszków polskich. Kopciuszek ma niecałe 15 cm długości i cechuje się smukłą budową ciała. Występuje na całym obszarze Polski, zamieszkując zabudowy miejskie i wiejskie, kamieniołomy, tereny kamieniste. Spotkasz go nawet w centrach miast, gdzie – przy sztucznym oświetleniu – potrafi śpiewać nawet nocą! Gniazda buduje w szczelinach skalnych i budynkach lub skrzynkach lęgowych. Muszą być one osłonięte od góry i są tworzone z łodyg, traw i korzonków. To wędrowny ptak chroniony – przylatuje do nas już w marcu, aby odlecieć do cieplejszych krajów w październiku, a nieraz dopiero w listopadzie. Sprawdź więcej informacji na temat tego małego ptaka!

Jak wygląda ptak kopciuszek?

W przypadku kopciuszka – podobnie jak u wielu innych gatunków – występuje dymorfizm płciowy, co oznacza, że samiec znacznie różni się od samicy. Jego upierzenie jest ciemnoszare, twarz, gardło i pierś są czarne, a na skrzydłach zauważyć można białe akcenty. Ogon i kuper są rdzawe. Samica z kolei cała jest ciemnoszara, z wyjątkiem ogona, który u niej również jest rdzawy. Jeśli zastanawiasz się, co to za mały ptaszek z rudym ogonem zamieszkuje Twoją okolicę, z pewnością będzie to właśnie kopciuszek.

Co warto wiedzieć o kopciuszku?

Ptaszek ten żywi się głównie owadami i bezkręgowcami, zdarza się, że zjada małe ślimaki i dżdżownice, a jesienią sięga po jagody i drobne nasiona. Poluje na latające owady, atakując znienacka i strącając je na ziemię. Osobniki mieszkające w miastach często zaglądają do karmników, gdzie chętnie zjadają pokarm pozostawiony przez ludzi.

Kopciuszek składa 6 białych jaj, które wysiaduje przez dwa tygodnie. Po ok. 15 dniach młode są gotowe do opuszczenia gniazda.

Kopciuszek – ciekawostki o tym uroczym ptaszku

  • Kopciuszek nie lubi lasów ani bujnej roślinności – zdecydowanie woli skaliste strome wzgórza i klify, a naturalnym miejscem jego zamieszkania są właśnie tereny górskie.
  • W Himalajach można spotkać go nawet na wysokości 5000 m!
  • Phoenicurus ochruros – grecka nazwa kopciuszka – stanowi połączenie wyrazów: phoinix – purpurowoczerwony, okhros – ochra i ouros – ogon. Odnosi się zatem do charakterystycznego ubarwienia ogona tego ptaszka.
  • Polska nazwa kopciuszka nawiązuje z kolei do jego zamiłowania do budowania gniazd w kominach i szybach wentylacyjnych.
  • To nieśmiałe i lękliwe ptaszki, które uciekają, jeśli się do nich zbliżysz. Możesz jednak obserwować je z dystansu.
  • Dużym zagrożeniem dla kopciuszka są koty domowe, a także ptaki drapieżne.
  • Choć naturalnym środowiskiem życia kopciuszka były tereny górskie, uległo to zmianie w czasie drugiej wojny światowej – wtedy bowiem ptak ten zaczął osiedlać się w zbombardowanych, zniszczonych i wyludnionych miastach Wielkiej Brytanii.
Zdjęcie kopciuszka siedzącego na gałązce

Posłuchaj głosu

Gadżety z ilustracją kopciuszka

Jeśli ten smukły, zwinny, mały ptaszek urzekł Cię swoim wyglądem i charakterem, sprawdź produkty z jego wizerunkiem dostępne w mojej ofercie. Dzięki realistycznym ilustracjom z łatwością nauczysz się rozpoznawać go w naturze i nie pomylisz z innymi skrzydlatymi mieszkańcami naszego kraju.

Obejrzyj produkty z kopciuszkiem

Kopciuszek - dodatkowe informacje

Kopciuszek na gałęzi

Kopciuszek

Phoenicurus ochruros

Rodzina

Drozdowate

Miejsca występowania

Cały obszar kraju

Pokarm

Owady i inne bezkręgowce, jesienią także jagody

Liczebność

Średnio liczny ptak lęgowy

Wędrówki

Wędrowny, przylot: III, odlot: X

Lęgi

5-6 białych jaj. Wysiadywanie: 13-14 dni. Młode opuszczają gniazdo po 13-15 dniach

Przeglądaj inne produkty z ptakami

Tablica z dostępnymi wymiarami ilustracji do kupienia - wybierz idealny rozmiar dla swojego projektu

Hej, napisz do mnie
Agata Hajdecka, autorka ilustracji