Kowalik

Kowalik

Te małe polskie ptaki – wielkością zbliżone do wróbli – prowadzą osiadły tryb życia i zamieszkują tereny leśne i parki. Są zwinne i ruchliwe, przyjmując na drzewach fantazyjne pozycje i zaskakując wykonywanymi akrobacjami. Ułatwiają im to ostre, chwytne pazury oraz niska waga ciała, dzięki czemu mogą poruszać się po spodniej części gałęzi, zwisać, a nawet chodzić z głową w dół.

Jak wygląda ptak kowalik? Oto, po czym go rozpoznasz!

Ten mały ptaszek o krępej budowie ciała jest szary w górnej części i beżowo-rudy od spodu. Charakterystyczne jest białe podgardle i czarny pasek biegnący od dzioba, przez oko, aż do karku. Nasada ogona ozdobiona jest białymi plamkami. Co ciekawe, osobniki z północno-wschodniej Polski mają białawy spód ciała, podobnie jak te zamieszkujące Skandynawię i Rosję. Kowalika rozpoznasz też po energicznych ruchach i wspomnianym już, wyróżniającym się sposobie poruszania. Występuje na całym obszarze naszego kraju.

Czym żywią się kowaliki?

Pisklęta kowalików żywią się gąsienicami motyli, które są dość trudne do zdobycia i jeśli lęg nastąpi w nieodpowiednim sezonie, wykarmienie młodych może przysporzyć sporych trudności. Dorosłe osobniki żywią się różnymi bezkręgowcami, w zimie chętnie zjadają nasiona. Kowaliki spotkasz w karmnikach zakładanych przez ludzi, często przyłączają się do stad sikorek i innych ptaków, co ułatwia im przetrwanie. Jeśli pojawią się w karmniku, z łatwością je rozpoznasz – energicznie rozpędzą bowiem inne pożywiające się tam ptaki, aby zawładnąć większością pożywienia i pochłonąć je w zadziwiającym tempie.

Ptak kowalik – ciekawostki o małym skrzydlatym akrobacie

  • Kowalik nie wykuwa dziupli samodzielnie, jednak – jeśli otwór wejściowy jest zbyt duży – zmniejsza go, skrupulatnie oblepiając go gliną.
  • To jedyny polski ptak potrafiący chodzić po drzewach z głową w dół.
  • Waleczna natura tego małego ptaszka ujawnia się już od pierwszych dni życia – najgłośniej upominające się o pokarm pisklęta są lepiej odżywione niż ich ciche i mniej przebojowe rodzeństwo.
  • Kowalik słynie z gromadzenia zapasów pokarmu – ukrywa je w przeróżnych szczelinach drzew i murów, pod parapetami czy w rynnach.
  • Kowaliki pięknie śpiewają, a ich repertuar jest bardzo szeroki. Możesz usłyszeć je nawet zimą.
Kowalik na drzewie w charakterystycznej pozie głową w dół

Posłuchaj głosu

Gadżety z ilustracją kowalika

Te małe ptaki w Polsce łatwo spotkać i rozpoznać, a ich energiczna natura i przyjazny wygląd sprawiają, że mają wielu miłośników. Jeśli jesteś jednym z nich, z pewnością znajdziesz w mojej ofercie piękne ilustracje z kowalikiem.

Obejrzyj produkty z kowalikiem

Kowalik - dodatkowe informacje

Kowalik siedzący na kamieniu

Kowalik

Sitta europaea

Rodzina

Kowaliki

Miejsca występowania

Cały obszar kraju

Pokarm

Różne bezkręgowce, a zimą nasiona

Liczebność

Średnio liczny ptak lęgowy

Wędrówki

Osiadły

Lęgi

5-8 białych jaj z nielicznymi rdzawymi plamkami. Wysiadywanie: 22-24 dni. Młode opuszczają gniazdo po 22-24 dniach

Przeglądaj inne produkty z ptakami

Tablica z dostępnymi wymiarami ilustracji do kupienia - wybierz idealny rozmiar dla swojego projektu

Hej, napisz do mnie
Agata Hajdecka, autorka ilustracji