Kwiczoł

Kwiczoł

Te wędrowne ptaki w Polsce pojawiają się na przełomie marca i kwietnia, a odlatują w październiku i listopadzie, jednak liczne grupy zimują w naszym kraju. Występują na terenie całej Polski, zamieszkując skraje lasów liściastych, zadrzewienia, stare parki czy zieleń na terenach zasiedlonych przez ludzi. To ptaki łatwo dostrzegalne i hałaśliwe, zimą skupione w dużych stadach, które możesz obserwować siedzące na drzewach i krzewach.

Jak wygląda ptak kwiczoł i gdzie gniazduje?

Kwiczoł to ptak z rodziny drozdowatych. Upierzenie na wierzchniej części ciała jest brązowe, spód beżowy z zauważalnymi plamkami. Głowa i kuper są popielate, a ogon czarny. Kwiczoły występują na terenie całej Polski, swoje gniazda budują na gałęziach lub w rozwidleniu konarów. Mają one postać czarki z traw i liści zlepionych gliną. Ptaki składają w nich około sześć jaj o niebieskim i zielonym zabarwieniu, naznaczonych rdzawymi akcentami. Po dwóch tygodniach wysiadywania wykluwają się pisklęta, a po upływie kolejnych dwóch tygodni są gotowe do opuszczenia gniazda, jednak nie potrafią jeszcze latać. Biegają po ziemi pod nadzorem rodziców i wymagają dokarmiania.

Dlaczego kwiczoł zmienia swoją dietę i co je?

To ptak uznawany za wszystkożernego – w jego diecie znajdują się bowiem zarówno bezkręgowce, jak i rośliny. Jesienią coraz częściej rezygnują z jedzenia owadów czy ślimaków na rzecz owoców – szczególnie jarzębiny, jagód jałowca czy jabłek. To właśnie owocami warto dokarmiać kwiczoły zimą, a są one częstymi gośćmi w karmnikach.

Kwiczoł – ciekawostki

  • Te polskie ptaki są bardzo towarzyskie – gromadzą się w liczne stada, obsiadając drzewa.
  • W sytuacji zagrożenia atakują intruza własnymi odchodami – są one klejące i żrące, mogą więc wyrządzić sporą krzywdę. Sama byłam świadkiem jak para kwiczołów uparcie atakowała puszczyka, chcąc go przegonić  (kwiczoły broniły terenu na którym miały gniazdo).
  • Młode kwiczoły są odważne, nie boją się ludzi, innych zwierząt czy pojazdów – dlatego wymagają nadzoru rodziców, gdy beztrosko biegają po ziemi po opuszczeniu gniazda.
  • Jako jeden z przedstawicieli drozdowatych kwiczoł często jest mylony z innymi osobnikami tej rodziny – czym się różni kwiczoł od drozda śpiewaka i innych? Jest zdecydowanie bardziej kolorowy, a wyróżniającą go cechą jest czarny ogon oraz kształt ciemnych plamek na brzuchu – u kwiczoła przypominają one groty strzał.
Kwiczoł w trawie

Posłuchaj głosu

Gadżety z ilustracją kwiczoła

W mojej ofercie znajdziesz ilustracje i plakaty z wizerunkiem tego ptaka. Ilustracja prezentuje się fenomenalnie i będzie świetnym upominkiem nie tylko dla ornitologa!

Obejrzyj produkty z kwiczołem

Kwiczoł - dodatkowe informacje

Zdjęcie na którym jest siedzący na ziemi kwiczoł

Kwiczoł

Turdus pilaris

Rodzina

Drozdowate

Miejsca występowania

Cały obszar kraju

Pokarm

Różne bezkręgowce oraz owoce

Liczebność

Liczny, lokalnie średnio liczny ptak lęgowy

Wędrówki

Wędrowny, przylot: III-IV, odlot: X-XI. Licznie zimuje w kraju

Lęgi

5-6 niebieskawozielonych, rdzawo nakrapianych jaj. Wysiadywanie: 13-14 jaj. Młode opuszczają gniazdo po 13-15 dniach

Przeglądaj inne produkty z ptakami

Tablica z dostępnymi wymiarami ilustracji do kupienia - wybierz idealny rozmiar dla swojego projektu

Hej, napisz do mnie
Agata Hajdecka, autorka ilustracji