Makolągwa

Makolągwa

Ten mały ptaszek z czerwoną plamą na piersi to właśnie makolągwa, a dokładnie samiec w okresie godowym, którego czoło również zwieńcza mała czerwona plamka. Głowę i szyję ma popielatą, a grzbiet ciała i skrzydeł brązowe. Na lotkach widoczne są akcenty czerni i bieli. Samice są skromniej ubarwione, głównie brązowe z charakterystycznym kreskowaniem na piersi. To gatunek częściowo wędrowny – licznie zimuje zwłaszcza na zachodzie kraju, a jeśli odlatuje, to ma to miejsce na przełomie września i października, wraca z kolei w marcu i kwietniu. Nie jest to zbyt popularny ptak wśród laików, jednak ornitolodzy doskonale go znają. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na jego temat, koniecznie czytaj dalej!

Co warto wiedzieć o makolągwie?

Jest to niezbyt liczny ptak w Polsce – występuje na całym obszarze naszego kraju, włączając w to tereny górskie nawet na wysokości 1800 m n.p.m. Zamieszkuje pasy drzew i krzewów, a także parki, sady i ogrody. Spotkasz go na żywopłotach i w zieleni wiejskiej. Swoje gniazda umieszcza nisko – w środkowych partiach krzewów i na młodych drzewkach, wybiera miejsca dobrze nasłonecznione. Buduje je z korzonków i traw, które uszczelnia wełną, puchem roślinnym i wyściela włosiem. Składa 5-6 jaj o charakterystycznym ubarwieniu – są one niebieskie, nakrapiane różowymi plamkami. Wysiadywanie trwa ok. 13 dni, po podobnym czasie młode stają się samodzielne i opuszczają gniazdo, choć są jeszcze dokarmiane przez samca.

Co je makolągwa?

To gatunek niemal wyłącznie roślinożerny – wyjątkiem są młode, które rodzice karmią małymi bezkręgowcami, głównie larwami mrówek i mszycami. Podstawowe pożywienie makolągwy stanowią jednak nasiona.

Makolągwa – ciekawostki, o których nie miałeś pojęcia!

  • Często na jednym drzewie lub krzaku możesz dostrzec nawet kilkanaście gniazd makolągwy.
  • Czerwona plama na piersi i niewielka w tym samym kolorze na czole jest charakterystyczna dla samców w okresie godowym.
  • Ptaki te wyróżniają się umiejętnością pięknego śpiewu.
  • Z uwagi na zamiłowanie makolągwy do nasion traw obserwuje się spadek liczebności tych osobników wynikający z tendencji do tępienia chwastów przez ludzi.
  • To ruchliwe ptaszki, których lot jest falisty.
Zdjęcie samca makolągwy siedzącego na gałęzi

Posłuchaj głosu

Gadżety z ilustracją makolągwy

Chcąc podziwiać pięknie upierzonego samca makolągwy, koniecznie sprawdź dostępne w mojej kolekcji ilustracje. Posłużą Ci one jako stylowa dekoracja lub cenny materiał dydaktyczny ułatwiający identyfikację tego ptaka w naturze.

Obejrzyj produkty z makolągwą

Makolągwa - dodatkowe informacje

Zdjęcie makolągwy pozującej na gałęzi

Makolągwa

Linaria cannabina

Rodzina

Łuszczaki

Miejsca występowania

Cały obszar kraju wraz z górami do wysokości około 1800 m n.p.m.

Pokarm

Nasiona, a w porze lęgowej także bezkręgowce

Liczebność

Nieliczny, lokalnie średnio liczny ptak lęgowy

Wędrówki

Częściowo wędrowna, przylot: III-IV, odlot: IX-X. Dość licznie zimuje

Lęgi

5-6 niebieskawych, różowo nakrapianych jaj. Wysiadywanie 13 dni. Młode opuszczają gniazdo po 13-15 dniach

Przeglądaj inne produkty z ptakami

Tablica z dostępnymi wymiarami ilustracji do kupienia - wybierz idealny rozmiar dla swojego projektu

Hej, napisz do mnie
Agata Hajdecka, autorka ilustracji