Modraszka

Modraszka

To kolejny – po sikorce bogatce – popularny, często spotykany i wyróżniający się niepodważalnym urokiem ptak. Modraszki to małe ptaki polskie, niezwykle ruchliwe i zgrabne. Występują w lasach, parkach, sadach i ogrodach, a swoje gniazda tworzą w dziuplach lub przygotowanych przez człowieka skrzynkach lęgowych. Budują je z mchu, traw, piórek i wyściełają puchem. Składają w nich około 12 czerwono nakrapianych jaj, które wysiadują przez dwa tygodnie. Pisklęta opuszczają gniazdo po 18 dniach od wyklucia. Co jedzą modraszki? Pożywienie tych ptaków to głównie owady i nasiona. Prowadzą raczej osiadły tryb życia, choć zdarzają się migracje w okresach zimowych.

Modraszka a bogatka – jak rozróżnić te maluchy?

To pytanie zadają sobie miłośnicy obserwujący sikorki polskie – modraszka, czyli sikorka modra jest jedną z nich, jednak od bogatki różni się:

  • mniejszą wagą i budową ciała,
  • kolorystyką upierzenia – dominują odcienie niebieskie i żółte, biała główka zwieńczona jest na górze niebieską czapeczką, a oczy otacza czarny pasek. Brzuch jest żółty, a skrzydła niebieskie,
  • charakterem – bogatki – choć mają swoją mroczną naturę – są raczej radosne i towarzyskie. Modraszki z kolei to ptaki polskie małe, lecz wyjątkowo zadziorne, wojownicze i agresywne, a przy tym niezbyt płochliwe. Mały dziób atakuje z imponującą precyzją i siłą – pozornie uroczy wygląd sikorki modraszki skrywa więc niebezpieczny charakter,
  • wyglądem dzioba – u modraszki ma on ostre krawędzie, dzięki którym może ona nakłuwać ziarno i wyjadać jego zawartość przez utworzony w ten sposób otwór. Dla porównania – bogatka musi rozłupać nasiono, aby dostać się do środka.

Modraszka – ciekawostki, które warto poznać

Skoro już wiesz, że charakter i wygląd modraszki wcale nie idą w parze, a pozornie urocza prezencja skrywa agresywny charakter tych osobników, z pewnością zaciekawią Cię też inne informacje o tym ptaku. Jedną z nich jest fakt, że modraszka… potrafi wisieć do góry nogami z gałęzi drzewa i w ten sposób zajadać się ulubionymi przysmakami!

Co ciekawe, te małe polskie ptaki mają rozwiniętą tożsamość gatunkową. Jeśli wyklują się w gnieździe sikorek bogatek jako podrzutki, będą zachowywać się jak modraszki i po opuszczeniu gniazda dołączą do swojego gatunku. To kolejna cecha odróżniająca je od bogatek, które – wychowane wśród modraszek stają się jednymi z nich i nawet próbują łączyć się z nimi w pary.

Zawziętość i waleczność tych małych osobników potwierdzają ornitolodzy – modraszki schwytane w sieci w celu zaobrączkowania zaciekle się bronią i precyzyjnie trafiają dziobem w najbardziej wrażliwe miejsca, a kiedy poczują krew, atakują jeszcze mocniej.

Modraszka siedząca na gałęzi

Posłuchaj głosu

Posłuchaj śpiewu

Gadżety z ilustracją modraszki

Sprawdź gadżety z modraszką z mojej oferty – zamów produkty z wizerunkiem tego niezwykłego ptaka!

Waleczna, agresywna i skuteczna w swoich atakach – modraszka została symbolem Europejskich Dni Ptaków w 2022 roku, ponieważ jej żółto-niebieskie upierzenie wywołuje skojarzenia z flagą Ukrainy. Jeśli i Ciebie zachwyca fascynująca natura tego gatunku, zapoznaj się z moją ofertą. Znajdziesz w niej grafiki, kubki, zakładki do książki oraz plakaty edukacyjne z wizerunkiem sikorki modrej.

Obejrzyj produkty z modraszką

Modraszka - dodatkowe informacje

Modraszka siedząca na oszronionej gałązce

Modraszka

Parus caeruleus

Rodzina

Sikory

Miejsca występowania

Cały niżowy obszar kraju

Pokarm

Owady i nasiona

Liczebność

Liczny ptak lęgowy

Wędrówki

Częściowo wędrowna, przylot: III-IV, odlot: IX-XI.

Lęgi

10-12 białych, czerwono nakrapianych jaj. Wysiadywanie: 12-14 dni. Młode opuszczają gniazdo po 17-18 dniach

Przeglądaj inne produkty z ptakami

Tablica z dostępnymi wymiarami ilustracji do kupienia - wybierz idealny rozmiar dla swojego projektu

Hej, napisz do mnie
Agata Hajdecka, autorka ilustracji