Podróżniczek

Podróżniczek

Nazwa tego ptaka jest nieprzypadkowa – migruje on bowiem na imponująco długie dystanse, a osobniki mieszkające w naszym kraju zimują w Afryce czy Hiszpanii. Te wędrowne ptaki w Polsce pojawiają się w kwietniu i maju, a odlatują w okolicach sierpnia i września. Na swoje miejsce zamieszkania wybierają drzewa i krzewy w dolinach rzecznych i w pobliżu zbiorników wodnych. Stronią od towarzystwa ludzi i preferują obszary bez obecności człowieka.

Podróżniczek – występowanie w Polsce

W Polsce gniazdują dwa podgatunki podróżniczka – nizinny, który zamieszkuje doliny dużych rzek oraz okolice jezior mazurskich oraz górski – w Tatrach i Karkonoszach. Swoje gniazda budują na ziemi, pod krzakiem lub przy pniu drzewa. Składają w nich oliwkowozielone, gęsto nakrapiane jaja – może być ich ok. 6 w jednym lęgu. Wysiadują je tylko samice przez około dwa tygodnie. Po tym czasie wykluwają się młode, które po 13 dniach opuszczają gniazdo, wciąż jednak wymagają opieki rodziców. Podróżniczki żywią się bezkręgowcami – zarówno lądowymi, jak i wodnymi, a jesienią nasionami oraz owocami.

Jak wygląda podróżniczek?

Wielkością zbliżony do wróbla podróżniczek ma brązowe upierzenie, od spodu znacznie jaśniejsze. Nad oczami zauważyć można jasną brew. Ogon jest w odcieniu brunatnym, rdzawy u nasady. Samce wyróżniają się efektownym śliniakiem, który w okresie godowym przybiera intensywne barwy – u samic jest on bardziej wyblakły. U samców przybiera barwę intensywnie niebieską z plamką na środku (jej kolor jest zależny od regionu występowania: u osobników nizinnych jest ona biała, u górskich czerwona). Pod niebieskim śliniakiem znajduje się czarny pasek i rdzawa pierś.

Podróżniczek – ciekawostki

  • Z uwagi na swoje specyficzne potrzeby dotyczące warunków bytowania, jego występowanie jest nierównomierne i nieliczne.
  • Jego śpiew jest melodyjny, lecz skromny – można uznać, że wydawane dźwięki nie muszą być ozdobą tego ptaka, ponieważ dekoruje go efektownie ubarwiony śliniak.
  • Podróżniczek to skryty ptak stroniący od ludzi – o wiele pewniej czuje się w nadwodnych zaroślach.
Podróżniczek samiec

Posłuchaj głosu

Gadżety z ilustracją podróżniczka

Jeśli chcesz podziwiać piękne ubarwienie tego ptaka, sprawdź ptasie gadżety dostępne w mojej ofercie – znajdziesz w niej grafiki z wizerunkiem podróżniczka.

Obejrzyj produkty z podróżniczkiem

Podróżniczek - dodatkowe informacje

Podróżniczek w szuwarach
Podróżniczek

Luscinia svecica

Rodzina

Drozdowate

Miejsca występowania

Na niżu najliczniejszy w dolinach dużych rzek oraz na Lubelszczyźnie, także nad niektórymi jeziorami Warmii i Mazur i na innych rozproszonych stanowiskach. W Tatrach i Karkonoszach bardzo nielicznie gniazduje inny podgatunek

Pokarm

Różne wodne i lądowe bezkręgowce, jesienią także nasiona i owoce

Liczebność

Nieliczny ptak lęgowy, tylko lokalnie średnio liczny, 1300-1600 par

Wędrówki

Wędrowny, przylot: IV-V, odlot: VIII-IX

Lęgi

5-6 oliwkowozielonych, gęsto nakrapianych jaj. Wysiadywanie tylko przez samicę trwa 13-14 dni. Opuszczają gniazdo w wieku ok. 13 dni, ale przez dalsze dwa tygodnie są wodzone przez rodziców

Przeglądaj inne produkty z ptakami

Tablica z dostępnymi wymiarami ilustracji do kupienia - wybierz idealny rozmiar dla swojego projektu

Hej, napisz do mnie
Agata Hajdecka, autorka ilustracji