Sroka

Sroka

To powszechnie znane polskie ptaki – sroki występują na całym terenie Eurazji i preferują obszary w pobliżu skupisk ludzkich. Spotkasz je nawet na najbardziej ruchliwych osiedlach i choć są czujne i ostrożne, nie przeszkadza im miejski zgiełk. Zamieszkują drzewa i krzewy, a swoje gniazda budują z patyków i gliny. Są one usłane trawą i korzonkami oraz zadaszone, mają kształt kuli. W czasie lęgu sroka znosi od 4 do 7 nakrapianych, zielonych jaj, które wysiaduje przez około 18 dni. Młode osobniki przebywają w gnieździe do 25 dni po wykluciu. Sroka żywi się owadami, jajami innych ptaków, nasionami i małymi ssakami oraz odpadkami – właśnie przez to osiedla się blisko człowieka, a widok srok żerujących w miejskich śmietnikach nikogo już nie dziwi.

Jak wygląda sroka?

Jako popularne ptaki polskie sroki są łatwo rozpoznawalne przez większość osób i raczej nikomu nie trzeba ich przedstawiać – wyróżnia je bardzo długi, zielony ogon z metalicznym połyskiem, biało-czarne upierzenie i niebiesko-zielone, połyskujące skrzydła. Sroka ma czarny dziób oraz oczy i z pewnością jest jednym z najczęściej spotykanych ptaków. Najczęściej pojawia się w licznym towarzystwie innych przedstawicieli tego gatunku – stada mogą liczyć nawet setki osobników, które żyją ze sobą jak ogromna rodzina. Choć osiedlają się na terenach zamieszkiwanych przez ludzi, nie szukają bezpośredniego kontaktu i szybko odlecą, gdy podejdziesz zbyt blisko – są płochliwe i łatwo je wystraszyć.

Sroka – ciekawostki, które musisz znać!

Duża popularność tego ptaka przyniosła mu jednak niezbyt korzystną sławę. Czas rozwiać mit, zgodnie z którym ptak ten określany jest mianem przebiegłej złodziejki podkradającej różnego rodzaju błyskotki. Okazuje się, że sroki stronią od błyszczących i generujących refleksy przedmiotów, unikają ich i z pewnością ich sobie nie przywłaszczają. Co jeszcze warto wiedzieć o srokach? Poznaj kilka ważnych faktów:

  • sroki są bardzo inteligentne – ich bystrość potwierdza pozytywne przejście testu lustra, który weryfikuje samoświadomość i polega na sprawdzeniu, czy ptak rozpoznaje siebie w odbiciu. Podczas eksperymentów sroki zaliczyły ten test bezbłędnie, widząc swoje odbicie w lustrze dążyły do usunięcia kropki przyklejonej na piórach,
  • szpiczasty dziób ułatwia polowanie – sroki są nawet w stanie złapać owada w locie,
  • w Chinach sroka jest symbolem małżeńskiej pomyślności – przynosi szczęście nowożeńcom i sprzyja udanemu pożyciu,
  • jako jeden z nielicznych gatunków i ptaków polskich sroka buduje gniazda wyposażone w dwa wejścia i zadaszone,
  • sroki to prawdziwe osiedlowe łobuzy, które – zebrane w większą grupę – przeganiają inne ptaki z danego terenu i potrafią dominować nad mniejszymi gatunkami.
Sroka siedząca na gałęzi z uniesioną jedną nogą

Posłuchaj głosu

Gadżety z ilustracją sroki

W mojej ofercie znajdziesz grafiki ze sroką, plakaty, oraz zakładki do książek. Będą one świetnym pomysłem na upominek dla bliskich, a także oryginalną dekoracją aranżacji.

Obejrzyj produkty ze sroką

Sroka - dodatkowe informacje

Zdjęcie sroki siedzącej na gałęzi

Sroka

Pica pica

Rodzina

Krukowate

Miejsca występowania

Cały niżowy obszar kraju

Pokarm

Wszystkożerna: owady, ślimaki, jaja ptaków, małe ssaki, nasiona, padlina, odpadki

Liczebność

Średnio liczny ptak lęgowy

Wędrówki

Osiadła

Lęgi

4-7 zielonkawe nakrapiane jaja. Wysiadywanie są przez 17-18 dni. Młode opuszczają gniazdo po około 22-25 dniach

Przeglądaj inne produkty z ptakami

Tablica z dostępnymi wymiarami ilustracji do kupienia - wybierz idealny rozmiar dla swojego projektu

Hej, napisz do mnie
Agata Hajdecka, autorka ilustracji