Szczygieł

Szczygieł

To jeden z najbardziej charakterystycznych skrzydlatych mieszkańców naszego kraju. Szczygieł jest wielobarwny i choć nie wyróżnia się wielkością (swoim rozmiarem przypomina wróbla), to nie sposób pomylić go z innym ptakiem, a to dzięki jego kolorowemu upierzeniu. Jak wygląda szczygieł? Na jego głowie można dostrzec aż trzy barwy! Czerwony przód, czarna czapeczka sięgająca karku oraz białe policzki zdecydowanie odróżniają go od pozostałych gatunków. To jednak nie koniec – czarne skrzydła z akcentami żółtego i białego skontrastowane z brązowym ciałem czynią go niezwykle efektownym nie tylko w trakcie lotu.

Gdzie występują szczygły?

Oczywiście są to znane ptaki w Polsce, jednak spotkasz je również na terenie Azji i Afryki Północnej, Australii, Nowej Zelandii i Ameryki Południowej. W naszym kraju można podziwiać je przez cały rok. Prowadzą częściowo osiadły tryb życia, wędrują jedynie osobniki z bardzo mroźnych terenów. Gniazda szczygłów należy szukać na końcach długich gałęzi, są one jednak misternie ukryte przed wzrokiem intruzów i potencjalnych drapieżników. Szczygły to ptaki stadne – żyją i żerują w grupie, a zimą chętnie odwiedzają przydomowe karmniki. Nie są zbyt płochliwe, więc pojawiają się w pobliżu zabudowań i siedlisk ludzkich.

Co jedzą szczygły?

Ich głównym pokarmem są nasiona roślin, a szczególnie preferują oset i łopian. Wiosną i latem nie pogardzą również bezkręgowcami – mszycami, gąsienicami i chrząszczami. Lubią wyjadać nasiona wprost z roślin, dlatego nieraz można zaobserwować je zwisające w zaskakujących pozycjach. Umiejętność wykonywania takich akrobacji i wykształcona odpowiednia długość dzioba u samców pozwala im na dotarcie do trudno dostępnych i głębiej umiejscowionych ziaren. Dzięki temu osobniki różnej płci nie konkurują ze sobą o pożywienie, a w stadach szczygłów można też spotkać przedstawicieli innych gatunków, na przykład dzwońce.

Szczygieł – ciekawostki, które musisz znać!

Szczygły to ptaki chronione w Polsce – ich populacja drastycznie maleje. Te pięknie upierzone ptaki cechują się:

  • towarzyskim usposobieniem – ich stada liczą 40 osobników, a czasem nawet więcej,
  • monogamią – łączą się w pary na długi czas, a w okresie lęgu samiec dba o samicę i karmi ją, gdy ta wysiaduje jaja,
  • od czasów starożytnych szczygły były hodowane przez ludzi – wszystko przez ich oryginalne upierzenie i zachwycający śpiew,
  • te ptaki pojawiły się w Australii, Nowej Zelandii i Ameryce w drodze introdukcji i są tam gatunkami inwazyjnymi,
  • szczygły są inteligentne i w niewoli uczono je różnych sztuczek,
  • na uwagę zasługuje wytrwałość szczygła i drzemiąca w nim energia – zdarzyło się, że osobnik zaobrączkowany na Majorce następnego dnia został schwytany w Algierii – oznacza to, że w ciągu doby pokonał ponad 300 km!
Szczygieł siedzący na drzewie w lesie

Posłuchaj głosu

Gadżety z ilustracją szczygła

Jeśli i Ty zachwycasz się pięknym ubarwieniem tego uroczego ptaka, koniecznie zapoznaj się z moją ofertą – znajdziesz w niej ilustracje, grafiki i plakaty ze szczygłem oraz inne gadżety z jego wizerunkiem.

Obejrzyj produkty ze szczygłem

Szczygieł - dodatkowe informacje

Szczygieł pozujący z bliska

Szczygieł

Carduelis carduelis

Rodzina

Łuszczaki

Miejsca występowania

Cały obszar kraju

Pokarm

Nasiona, wiosna także bezkręgowce

Liczebność

Średnio liczny ptak lęgowy

Wędrówki

Osiadły lub częściowo wędrowny

Lęgi

4-6 niebieskawych, nakrapianych jaj. Wysiadywanie: 11-14 dni. Młode opuszczają gniazdo po 13-16 dniach

Przeglądaj inne produkty z ptakami

Tablica z dostępnymi wymiarami ilustracji do kupienia - wybierz idealny rozmiar dla swojego projektu

Hej, napisz do mnie
Agata Hajdecka, autorka ilustracji