Wilga

Wilga

Te charakterystycznie ubarwione polskie ptaki przebywają w naszym kraju jedynie przez 4 miesiące w roku! Z łatwością je rozpoznasz – jaskrawo-żółte upierzenie kontrastuje z czarnymi skrzydłami i ogonem. Charakterystyczny jest też czerwony dziób. Upierzenie samic jest nieco mniej wyraziste, oliwkowo-białe, odróżnia je też kreskowany spód ciała. Gdzie w Polsce występuje wilga? Najłatwiej spotkać ją w Puszczy Augustowskiej i na obszarze pojezierzy. Preferuje lasy liściaste i mieszane, duże parki i stare zadrzewienia. Przebywa przeważnie w gęstych koronach drzew. Podczas swoich spacerów zarówno po Wrocławskich parkach jak i lasach w Prudniku bardzo często słyszę tego ptaka.

Kiedy do Polski przylatuje wilga i dlaczego zostaje tak krótko?

Odwiedzin wilgi można się spodziewać w maju – zostaje w naszym kraju do sierpnia, by później odlecieć w kierunku południowej i wschodniej Afryki. Odpowiada za to jej tropikalne pochodzenie, z którego wynika preferowanie ciepłego klimatu i wyższych temperatur. W maju – gdy drzewa są w już w pełni rozkwitu – wilga jest bezpieczniejsza i łatwiej jej się kamuflować wśród liści.

W Polsce wilga odbywa lęgi – swoje gniazda buduje z traw i włókien roślinnych, mają one kształt koszyczka. Umieszcza je w rozwidleniu poziomych gałęzi. Składa ok. 5 różowych jaj pokrytych niewielką ilością kropek, wysiaduje je ok. 18 dni, a w 17 dni po wykluciu młode opuszczają gniazdo. Co je wilga? Głównym składnikiem jej menu są owady i duże gąsienice, nie pogardzi też owocami – wiśniami, czereśniami, porzeczkami.

Wilga – ciekawostki o tym barwnym ptaku

  • Wilga zalicza się do ptaków śpiewających, śpiewa, kiedy powietrze jest wilgotne – dlatego jej śpiew może zwiastować deszcz. 
  • Śpiew wilgi jest bardzo charakterystyczny i można go usłyszeć w wielu starszych filmach kiedy akcja toczy się np. w lesie.
  • Rzadko można spotkać ją na ziemi i trudno ją zaobserwować – najlepiej zrobić to, kiedy przelatuje pomiędzy drzewami, jest wtedy doskonale widoczna dzięki swoim intensywnym barwom.
  • Dawniej wilga nazywana była Zofiją – śpiewając, wydaje bowiem dźwięki podobne do tego słowa, ale również dlatego, że okres jej przylotu do Polski przypada na maj, a wtedy właśnie obchodzone są imieniny Zofii.
Wilga siedząca na drzewie w lesie

Posłuchaj głosu

Gadżety z ilustracją wilgi

Jeśli zachwyca Cię nieco egzotyczne upierzenie wilgi i chcesz udekorować wizerunkiem tego ptaka swoje mieszkanie, zajrzyj do mojej oferty – znajdziesz tam plakaty, ilustracje edukacyjne, kubki i zakładki do książek. To świetny prezent dla każdej Zofii, miłośnika ornitologii i pasjonata przyrody!

Obejrzyj produkty z wilgą

Wilga - dodatkowe informacje

Wilga siedząca na gałęzi
Wilga

Oriolus oriolus

Rodzina

Wilgi

Miejsca występowania

Cały niżowy obszar kraju, unika wyższych gór

Pokarm

Owady i duże gąsienice, owoce

Liczebność

Średnio liczny ptak lęgowy

Wędrówki

Wędrowna, przylot: V, odlot: VIII-IX

Lęgi

4-5 różowawych jaj z nielicznymi kropkami. Wysiadywanie: 15-18 dni. Młode wylatują z gniazda po ok. 17 dniach

Przeglądaj inne produkty z ptakami

Tablica z dostępnymi wymiarami ilustracji do kupienia - wybierz idealny rozmiar dla swojego projektu

Hej, napisz do mnie
Agata Hajdecka, autorka ilustracji