Bogatka

Bogatka

Niewielka – wielkością zbliżona do wróbla – sikorka bogatka wyróżnia się charakterystyczną kolorystyką, w której najbardziej w oczy rzuca się barwa żółta, z dodatkiem bieli, czerni i szarości. Te małe ptaki polskie są niezwykle ruchliwe – przemieszczają się szybko, a ich ruch cechuje duża zwinność. Występują w całej Europie, Azji, a także w północnej części Afryki. Preferują tereny leśne, zadrzewione, jednak spotkasz je również w miejskich parkach i na osiedlach obfitujących w zieleń.

Tryb życia bogatki – co je i gdzie składa jaja?

Pożywieniem sikorek bogatek są owady i pająki, owoce oraz nasiona. Gniazda tworzą w dziuplach i przygotowanych dla nich przez człowieka skrzynkach lęgowych. Składają do 12 jaj pokrytych charakterystycznymi czerwonymi plamkami. Wysiadują je około dwóch tygodni, a pisklęta przebywają w gnieździe maksymalnie 20 dni. Prowadzą osiadły tryb życia i – jako ptaki zimujące w Polsce – wymagają wsparcia człowieka, dokarmiania i tworzenia budek, w których mogą się schronić. Wiele osób decyduje się na dokarmianie sikorek w okresie zimowym – wywieszając słoninę, która w tym czasie jest niezwykle cenna dla ptaków, ponieważ dostarcza im niezbędny do życia tłuszcz, pamiętaj aby umieszczać ją w miejscu zacienionym i robić to tylko w ujemnych temperaturach. W przeciwnym wypadku słonina zjełczeje i zaszkodzi bogatkom.

Bogatka - co warto o niej wiedzieć? Poznaj kilka ciekawostek!

Dla każdego, kto choć odrobinę rozpoznaje ptaki polskie, sikorka bogatka jest znana i łatwa do odróżnienia od innych skrzydlatych mieszkańców naszego kraju, jednak niewiele osób wie, że:

  • jest ona w naszym kraju pod ścisłą ochroną,
  • łączy się w monogamiczne pary, a lęg następuje dwa razy do roku,
  • ma bardzo szeroką gamę głosów – potrafi wydać około 40 różnych odgłosów, a takie zróżnicowanie ma na celu stworzenie wrażenia, że na danym terenie znajduje się znacznie więcej osobników niż w rzeczywistości – ma to odstraszyć potencjalnych drapieżników,
  • jako ptaki zimujące w Polsce sikorki łączą się w stada z innymi gatunkami, co ułatwia im przetrwanie niesprzyjających warunków atmosferycznych,
  • sikorka bogatka nie jest zbyt płochliwa – niektóre osobniki są na tyle odważne, że jedzą pokarm z rąk spacerowiczów,
  • bogatki mają swoje mroczne oblicze – okazuje się, że w przypadku braku pożywienia atakują inne ptaki i zjadają ich mózgi!
Bogatka siedząca na gałązce na beżowym tle

Posłuchaj głosu

Posłuchaj śpiewu

Gadżety z ilustracją bogatki

Jeśli fascynuje Cię natura sikorki bogatki, a jej żywa kolorystyka przypadła Ci do gustu, sprawdź produkty z jej wizerunkiem, które znajdziesz w mojej ofercie. To m.in.:

  • plakaty edukacyjne
  • ilustracje
  • kubki porcelanowe
  • zakładki do książek

Każdy miłośnik sikorek znajdzie tu coś dla siebie.

Obejrzyj produkty z bogatką

Bogatka - dodatkowe informacje

Sikorka bogatka siedząca na pniu drzewa

Bogatka

Parus major

Rodzina

Sikory

Miejsca występowania

Cały obszar kraju

Pokarm

Różne owady i pająki, a także nasiona i owoce

Liczebność

Liczny ptak lęgowy

Wędrówki

Osiadła

Lęgi

8-12 białych, czerwono plamkowanych jaj. Wysiadywanie: 13-14 dni. Młode opuszczają gniazdo po 15-20 dniach

Przeglądaj inne produkty z ptakami

Tablica z dostępnymi wymiarami ilustracji do kupienia - wybierz idealny rozmiar dla swojego projektu

Hej, napisz do mnie
Agata Hajdecka, autorka ilustracji