Dymówka

Dymówka

Te powszechnie znane polskie ptaki – jaskółki dymówki – na miejsce swojego gniazdowania wybierają zabudowania i często przebywają w pobliżu ludzi. Mają smukłą budowę ciała, którego wierzch jest połyskujący w kolorze granatowym, a spód biały lub jasnopomarańczowy. Gardło i czoło są rdzawe, a od reszty tułowia oddziela je wyraźnie widoczna czarna opaska. Charakterystyczny jest też rozwidlony ogon doskonale zauważalny w trakcie lotu i ułatwiający rozpoznanie jaskółki.

Dymówka – gatunek jaskółki zwany synantropijnym

To enigmatycznie brzmiące określenie oznacza ptaki żyjące w pobliżu człowieka i w pełni przystosowane do środowiska ukształtowanego przez ludzi. Jaskółka dymówka jest jednym z nich i z chęcią osiedla się w budynkach, tworząc w nich swoje gniazda. Mają one postać czarki ulepionej z ziemi i przyklejonej do ściany. Ptaki składają w nich ok. 5 jaj – białych, nakrapianych rdzawo. Po ponad dwóch tygodniach wysiadywania wykluwają się z nich młode, które przebywają w gnieździe przez ok. 23 dni. Zdarza się, że jaskółki gniazdują pod mostami, jednak jest to rzadkie zjawisko. Ten liczny ptak lęgowy występuje na całym obszarze kraju. Dymówki to polskie ptaki wędrowne – przylatują w kwietniu, a na przełomie września i października odlatują. Gromadzą się w wielotysięczne stada i w tak licznej grupie nocują w trzcinowiskach.

Ciekawostki o jaskółkach dymówkach – poznaj je wszystkie!

Zanim poznasz zaskakujące fakty o dymówkach, warto wspomnieć też inne gatunki jaskółek w Polsce – jest to także brzegówka i oknówka, a dymówka jest najbardziej związana z zabudowaniami ludzkimi, dlatego najlepiej rozpoznawalna.

  • Jaskółki dymówki żywią się owadami łapanymi w locie – w ich diecie występują osobniki błonoskrzydłe, chrząszcze i muchówki czy komary.
  • To ptaki monogamiczne, jednak na dość ciekawych warunkach – łączą się w pary na całe życie, lecz rozmnażają się z innymi przedstawicielami swojego gatunku.
  • Samce dymówek w obronie terytorium i gniazda potrafią okazać agresję i zaciekle walczą, atakując nawet koty czy kuny.
  • Ich zwinny i szybki lot pozwala im przetrwać, jednak zdarza się, że padają ofiarą latających drapieżników – w Polsce poluje na nie kobuz.
  • W Afryce jaskółki dymówki są kulinarnym przysmakiem.
  • Samice, dobierając partnerów, oceniają ich ogony – liczy się zarówno długość, jak i symetria. To wyznacznik dobrej kondycji fizycznej.
  • Chcąc zaobserwować jaskółki dymówki, kieruj swój wzrok na linie telefoniczne i druty energetyczne. To na nich te ptaki lubią przesiadywać i śpiewać.
Dymówka siedząca na drzewie

Posłuchaj głosu

Gadżety z ilustracją dymówki

Jaskółka – jako symbol wiosny – kojarzy się z ciepłem i wnosi pozytywną energię. Zaproś ją także do swoich wnętrz, wybierając ilustracje z wizerunkiem tego ptaka. Sprawdź całą ofertę i wybierz coś dla siebie.

Obejrzyj produkty z dymówką

Dymówka - dodatkowe informacje

Jaskółka dymówka siedząca na gałęzi

Dymówka

Hirundo rustica

Rodzina

Jaskółkowate

Miejsca występowania

Cały obszar kraju

Pokarm

Drobne latające owady

Liczebność

Bardzo liczny ptak lęgowy

Wędrówki

Wędrowna, przylot: IV, odlot: IX-X

Lęgi

4-6 białawych, rdzawo nakrapianych jaj. Wysiadywanie: 14-16 dni. Młode opuszczają gniazdo po 18-23 dniach

Przeglądaj inne produkty z ptakami

Tablica z dostępnymi wymiarami ilustracji do kupienia - wybierz idealny rozmiar dla swojego projektu

Hej, napisz do mnie
Agata Hajdecka, autorka ilustracji