Jemiołuszka

Jemiołuszka

To charakterystyczny ptak wędrowny, którego z łatwością rozpoznasz po specyficznym ubarwieniu – większość upierzenia jest szaro-brązowa, skrzydła ozdobione są białymi paskami z akcentami czerwieni i czerni. Pręga w okolicy oka oraz obszar pod dziobem są czarne. Elementem wyróżniającym jest też trójkątny czubek z piór oraz żółte zakończenie ogona. Ten specyficzny wygląd sprawia, że raczej nie pomylisz jemiołuszki z innym ptakiem.

Gdzie żyją jemiołuszki?

Te wędrowne ptaki w Polsce pojawiają się w okolicach października i zostają do kwietnia… tak właśnie – jemiołuszki odwiedzają nas jesienią i jeśli znajdą w naszym kraju wystarczającą ilość pożywienia, zostają na zimę! Na miejsce swojego zamieszkania wybierają gęste zadrzewienia, lasy i parki. Najczęściej spotkasz je w dużych grupach. Skąd przylatują do nas jemiołuszki? Ich ojczyzną jest północna Europa, a zwłaszcza Finlandia i Rosja. Kraje skandynawskie obfitują w największą liczbę przedstawicieli tych ptaków.

Czym żywi się jemiołuszka i gdzie zakłada gniazdo?

W sezonie lęgowym jej pokarmem są owady, a jesienią i zimą pożywia się roślinami – głównie jarzębiną, jagodami, owocami jemioły i innymi, w zależności od ich dostępności. Z uwagi na to, że jej pokarmem są słodkie owoce, jest ona narażona na zatrucie alkoholem – choć wątroba jemiołuszek efektywniej neutralizuje etanol, zdarzają się przypadki śmiertelnego zatrucia ptaków, gdy cukier z owoców fermentuje.

Gniazda jemiołuszek to starannie zbudowane czarki z gałązek, trawy i mchu, wyścielone porostami. Ptaki budują je na krzewach i drzewach – przy pniach i bocznych gałęziach. Składają w nich ok. 5 niebieskich jaj, z których – po dwóch tygodniach wysiadywania – wykluwają się pisklęta. Po upływie podobnego okresu młode stają się lotne.

Jemiołuszka – ciekawostki o zimowych ptakach

  • Z wiekiem na skrzydłach jemiołuszek pojawia się coraz więcej czerwonych zakończeń.
  • Obfite upierzenie jemiołuszek ułatwia im przetrwanie w zimowych warunkach.
  • Jemiołuszki przyczyniają się do rozsiewania roślin – podczas lotu wydalają niestrawione resztki pokarmu (jagód i owoców).
  • Niestrawione resztki jemioły wydalane przez jemiołuszki przyklejają się do drzew, co przyczynia się do rozprzestrzeniania pasożyta na okolicznych zadrzewieniach.
  • Zimą wątroba jemiołuszek rozrasta się, co usprawnia trawienie i pozwala zjadać ptakom pokarm o wadze dwa razy większej niż one same!
Jemiołuszka jedząca owoc dzikiej róży

Posłuchaj głosu

Gadżety z ilustracją jemiołuszki

Jemiołuszka to symbol wytrwałości i siły wewnętrznej. Wyróżnia się niebanalnym ubarwieniem i właśnie dlatego ma wielu miłośników wśród pasjonatów ornitologii. W mojej kolekcji nie mogło zabraknąć ilustracji z jej wizerunkiem – znajdziesz je na plakatach i zakładkach do książek.

Obejrzyj produkty z jemiołuszką

Jemiołuszka - dodatkowe informacje

Jemiołuszka siedząca na gałązce

Jemiołuszka

Bombycilla garrulus

Rodzina

Jemiołuszki

Miejsca występowania

W polsce związana z zadrzewieniami, parkami i lasami liściastymi

Pokarm

W okresie lęgowym głównie owadożerna, jesienią i zimą zjada jagody i owoce

Liczebność

Średnio liczny lub nieliczny ptak przelotny i zimujący

Wędrówki

Wędrowna. W naszym kraju przebywa od X do IV

Lęgi

5-6 niebieskawych, nakrapianych jaj. Wysiadywanie 14-15 dni. Młode uzyskują lotność w wieku 14-15 dni

Przeglądaj inne produkty z ptakami

Tablica z dostępnymi wymiarami ilustracji do kupienia - wybierz idealny rozmiar dla swojego projektu

Hej, napisz do mnie
Agata Hajdecka, autorka ilustracji