Kruk

Kruk

Ten niezwykle inteligentny, a jednocześnie wzbudzający respekt swoim wyglądem ptak występuje na całym obszarze naszego kraju. Długość jego ciała wynosi ponad 60 cm, a uwagę przykuwa masywny dziób, duża głowa i imponujące, rozłożyste i długie skrzydła o rozpiętości zbliżonej do myszołowa. Ubarwienie kruka jest czarne, z metalicznym połyskiem. Charakterystyczny jest też ogon w kształcie klina. Samice są nieco mniejsze od samców. A skoro wiesz już, jak wygląda kruk, koniecznie poznaj kilka ciekawych faktów na jego temat!

Kruk – gdzie żyje i zakłada gniazdo?

Dawniej kruki preferowały odludne leśne tereny, obecnie osiedlają się nawet w pobliżu ludzkich zabudowań czy na obrzeżach miast. To gatunek osiadły. Gdzie w Polsce są kruki? Występują na terenie całego kraju nielicznie lub – lokalnie, na wybranych obszarach – średnio licznie. Swoje gniazdo kruk buduje w koronie wysokiego drzewa – najczęściej sosny lub świerka, o wiele rzadziej wybiera drzewa liściaste. Podstawę stanowią grube gałęzie, drobniejsze patyki i korzonki, wewnątrz znajduje się ziemia, trawa, mech i sierść. Jest ono masywne i zdarza się, że ptaki korzystają z opuszczonych gniazd swoich poprzedników – nadbudowują je i udoskonalają. Jaja kruka są charakterystyczne: zielonkawe lub niebieskawe o brunatnym zabarwieniu i pokryte plamkami. W jednym lęgu ptak składa ich około 6 i są one wysiadywane przez ponad 20 dni. Po wykluciu młode pozostają w gnieździe przez ok. 40 dni.

Co jada kruk? Pożywienie tego majestatycznego ptaka

Zastanawiasz się, czym żywią się kruki? Ich pokarm jest bardzo urozmaicony, głównie zwierzęcy. Jedzą małe ssaki, żaby i inne płazy, jaszczurki i drobne gady, ptaki – w tym pisklęta, jaja, owady, robaki, ślimaki. Żerują na ziemi. Nie pogardzą również padliną czy odpadkami ze śmietników. Kruk magazynuje pożywienie pod kamieniami i w dziuplach drzew, a zimą nawet w śniegu. Zakładając swoje spiżarnie z zapasami żywności, dokładnie ukrywa je przed intruzami.

Kruk – ciekawostki i mity

Ten gatunek ptaka jest niezwykle intrygujący i w związku z nim pojawia się wiele pytań – odpowiedzi na nie znajdziesz poniżej!

  • Jak inteligentny jest kruk? Inteligencja tego ptaka była przedmiotem wielu badań i obserwacji, dzięki którym dowiedziono, że ptaki te wyróżniają się umiejętnością twórczego rozwiązywania problemów, naśladowania siebie nawzajem, wykorzystywania narzędzi – na przykład do zdobywania pokarmu, przewidywania zachowań ofiary podczas polowania. Cechuje je także świadomość swojego wyglądu.
  • Czego symbolem jest kruk? W kulturze symbolika kruka koncentruje się wokół śmierci, pecha i nieszczęścia – być może przez nieco złowieszczy wygląd tego ptaka, a także jego zamiłowanie do padliny.
  • Jak długo żyje kruk? Na wolności kruk może przeżyć od 10 do 15 lat. W historii zostały udokumentowane przypadki, gdy kruk w niewoli potrafił dożyć nawet 40 lat!
  • Czy kruk potrafi mówić? Gama dźwięków wydawanych przez kruki – choć kojarzą się one głównie z gardłowym krakaniem – jest szeroka, potrafią one także naśladować głosy innych gatunków, a nawet ludzką mowę.
  • Czy kruki są niebezpieczne? Te duże, masywne ptaki wyposażone w mocne dzioby i pazury potrafią zaciekle bronić swojego terytorium, a z uwagi na to, że żywią się małymi ssakami, mogą okazać się niebezpieczne dla niewielkich zwierząt domowych. Jeśli chodzi o ataki na ludzi, są to raczej przypadki incydentalne, związane z troską o potomstwo.
Zdjęcie kruka pozującego na gałęzi

Posłuchaj głosu

Gadżety z ilustracją kruka

Jeżeli zafascynował Cię ten majestatyczny i wzbudzający respekt ptak, sprawdź gadżety z krukiem dostępne w mojej ofercie. Znajdziesz tu m.in. ilustrację kruka w wielu formatach z różnymi sposobami oprawy. Zachwyć się perfekcyjnym odwzorowaniem jego upierzenia i sylwetki – zaproś go do swoich wnętrz na grafikach i innych akcesoriach!

Obejrzyj produkty z krukiem

Kruk - dodatkowe informacje

Zdjęcie kruka siedzącego na śniegu

Kruk

Corvus corax

Rodzina

Krukowate

Miejsca występowania

Cały obszar kraju wraz z wysokimi górami

Pokarm

Urozmaicony, głównie zwierzęcy, w tym również padlina i odpadki

Liczebność

Nieliczny, lokalnie średnio liczny ptak lęgowy

Wędrówki

Osiadły

Lęgi

4-6 zielonkawych lub niebieskawych, mocno brunatno plamkowanych jaj. Wysiadywanie 20-23 dni. Młode opuszczają gniazdo po ok. 40 dniach

Przeglądaj inne produkty z ptakami

Tablica z dostępnymi wymiarami ilustracji do kupienia - wybierz idealny rozmiar dla swojego projektu

Hej, napisz do mnie
Agata Hajdecka, autorka ilustracji