Mazurek

Mazurek

Mazurki to małe polskie ptaki, które prowadzą osiadły tryb życia. W Polsce są dość liczne. Oprócz naszego kraju mazurki zamieszkują również inne kraje Europie, a także Azję. Co ciekawe, gatunek ten został introdukowany (wprowadzony w sposób zamierzony) również w Stanach Zjednoczonych oraz Australii.

Gdzie mieszka mazurek? Tego niewielkiego ptaka można spotkać w ogrodach, parkach miejskich, na skraju lasu, na terenach zadrzewionych, jak również w sadach owocowych. Mazurki żywią się owadami, nasionami oraz odpadkami. Co ciekawe, ptaki tego gatunku wyprowadzają 2-3 lęgi w roku.

Jak wygląda mazurek?

Zastanawiasz się, jak wygląda mazurek? Ptak ten jest podobny do wróbla, jest odrobinę mniejszy, dlatego oba gatunki są często ze sobą mylone. W przypadku mazurków zarówno samice, jak i samce ubarwione są jednakowo. Wierzch ich ciała jest ciemnobrązowy. Widoczne są jednak białe paski. Spód natomiast ma jednolity brązowoszary kolor. Wokół szyi mazurka znajduje się biała obroża, śliniak jest czarny.

Jaka jest różnica między wróblem a mazurkiem?

Najbardziej zauważalną różnicą pomiędzy tymi dwoma gatunkami jest czarna plamka na białym policzku mazurka. W przeciwieństwa do mazurka wróbel ma policzki jednolicie szare. Oba te gatunki różnią się między sobą również ubarwieniem wierzchu głowy. U mazurka widoczny jest kolor kasztanowobrązowy, natomiast wierzch głowy u samca wróbla jest szary, a u samicy szarobrązowy. Poza tym mazurek na dwie białe pręgi na skrzydle, a wróbel tylko jedną.

Mazurek – ciekawostki

Czym jeszcze wyróżnia się mazurek? Ciekawostki na jego temat zebrałam poniżej:
 
  • W przeciwieństwie do bardzo podobnego wróbla mazurki nie budują gniazd zewnętrznych. Zamiast tego gatunek ten gnieździ się w skrzynkach lęgowych, dziuplach albo szczelinach budynków;
  • Mazurki to ptaki chronione w Polsce – jest to ochrona ścisła, która obejmuje cały okres życia ptaków, co oznacza, że nie wolno ich zabijać, trzymać w niewoli, płoszyć, niszczyć gniazd itd.;
  • Obok wróbli mazurki to jedyne ptaki zimujące w Polsce, które budują (na przełomie września i października) specjalne gniazda ochronne na zimę. Nie są to te same gniazda, w których lęgną się młode osobniki!;
  • Mazurki chętnie gnieżdżą się w budkach lęgowych. Ze względu na ich niewielkie gabaryty wystarczające są modele ze średnicą otworu 33 mm (tzw. model A);
  • Te niewielkie ptaki bardzo źle znoszą mroźne zimy. Według naukowców podczas cięższych, mroźnych zim może wyginąć nawet 80% osobników. Wiosną może jednak dojść do odbudowy populacji ze względu na fakt, że para mazurków wyprowadza każdego roku 2-3 lęgi. 
Zdjęcie mazurka siedzącego na trawie

Posłuchaj głosu

Gadżety z ilustracją mazurka

W Tukan Media dostępne są liczne gadżety z motywem ptaków, również z ilustracją mazurka. Jeśli szukasz niebanalnej dekoracji ściennej, możesz zdecydować się na grafikę z mazurkiem. W asortymencie mojego sklepu znajdziesz również eko torbę bawełnianą z wizerunkami różnych ptaków, w tym także mazurka. Wybierz już teraz oryginalne gadżety z mazurkiem!

Obejrzyj produkty z mazurkiem

Mazurek - dodatkowe informacje

Zdjęcie mazurka siedzącego na ziemi

Mazurek

Passer montanus

Rodzina

Wróble

Miejsca występowania

Cały obszar kraju z wyjątkiem wyższych gór

Pokarm

Nasiona i bezkręgowce

Liczebność

Liczny ptak lęgowy

Wędrówki

Osiadły

Lęgi

5-6 szaro i brązowo nakrapianych jaj. Wysiadywanie: 13-14 dni. Młode opuszczają gniazdo po 16 dniach

Przeglądaj inne produkty z ptakami

Tablica z dostępnymi wymiarami ilustracji do kupienia - wybierz idealny rozmiar dla swojego projektu

Hej, napisz do mnie
Agata Hajdecka, autorka ilustracji