Puszczyk uralski

Puszczyk uralski

Określane też jako sowy uralskie, puszczyki to drapieżne ptaki w Polsce, których wygląd jest dość charakterystyczny – wielkość ok. 60 cm, szare upierzenie z widocznymi akcentami czerni i bieli oraz długi ogon. Duże czarne oczy i żółty haczykowaty dziób wyróżniają je spośród podobnych gatunków. Spotkasz je przede wszystkim w Bieszczadach, Karpatach, rzadziej na Mazurach, w okolicach Zamościa i Kielc. Liczebność tego ptaka w naszym kraju szacowana jest na maksymalnie 700 par.

Czym wyróżnia się ta niezwykła sowa? Puszczyk uralski – cechy charakterystyczne, które warto poznać!

Określany również jako sowa uralska – puszczyk jest w Polsce gatunkiem chronionym. Ten drapieżnik poluje głównie na małe ssaki – zwłaszcza gryzonie, choć potrafi też zaatakować małe kocięta, a także na małe ptaki – nie większe niż gołębie. Swoje gniazda tworzy w dużych dziuplach, zdarza się, że wykorzystuje gniazda innych ptaków, jeśli są one wystarczającej wielkości. Składa 3-4 białe jaja, które wysiaduje przez 29 dni, a młode potrzebują ok. 40 dni, aby osiągnąć samodzielność. Puszczyk uralski na swoje miejsce zamieszkania wybiera stare lasy liściaste i mieszane, a także lasy bukowe. Prowadzi osiadły tryb życia, niektóre młode koczowniczy.

Puszczyk uralski – ciekawostki

Te polskie ptaki drapieżne zaskakują kilkoma ciekawostkami – puszczyki uralskie:

  • są bardzo terytorialne i zajmują swoje terytorium przez cały rok,
  • nie należą do zbyt płochliwych i możesz obserwować je z niewielkich odległości,
  • potrafią być agresywne – zwłaszcza samica po wykluciu piskląt jest w stanie zaatakować intruza, uderzając w tył jego głowy ostrymi szponami. Zdarzały się ataki puszczyków na ludzi, a przed konfrontacją pojawia się sygnał ostrzegawczy – kłapanie dziobem,
  • wyróżniają się szeroką gamą wydawanych odgłosów – dzielą się one na terytorialne, godowe, ostrzegawcze i kontaktowe i znacząco różnią między sobą,
  • tak samo jak inne sowy w rejonie gniazda pozostawiają wypluwki – to zlepki niestrawionych treści pokarmowych wydalane ruchami wymiotnymi. W przypadku puszczyków uralskich zawierają głównie kości kręgowców.

Wiele osób zastanawia się, czy sowy mają uszy – a to dlatego, że na ich głowach niektórych gatunków zauważalne są kępki piór (Uszatka, Uszatka Błotna), które imitują ten narząd słuchu. Okazuje się jednak, że niemal nie mają one na celu odbierania bodźców słuchowych, a ich zadaniem jest ułatwienie wzajemnej identyfikacji, wyrażanie emocji oraz upodobnienie do otoczenia (tak zwana mimikra) – wykorzystywane w sytuacjach zagrożenia, aby zmylić drapieżnika.

Odpowiadając na pytanie, sowy mają duże otwory uszne rozmieszczone niesymetrycznie, narząd słuchu dla sowy jest bardzo ważny ponieważ pomaga w zlokalizowaniu ofiar podczas polowania.

Puszczyk uralski w lesie na gałęzi

Posłuchaj głosu

Gadżety z ilustracją puszczyka uralskiego

Warto dowiedzieć się także, co symbolizuje puszczyk – dawniej uważano go za symbol nieszczęścia, ucieleśnienie diabła, a nawet zwiastun śmierci. Współczesna symbolika utożsamia sowy z mądrością, wszechstronną wiedzą, ponadprzeciętną inteligencją.

W mojej ofercie znajdziesz zróżnicowane gadżety z wizerunkiem puszczyka uralskiego – to ilustracje do celów edukacyjnych i dekoracyjne plakaty.

Obejrzyj produkty z puszczykiem uralskim

Puszczyk uralski - dodatkowe informacje

Puszczyk uralski siedzący na ułamanym drzewie
Puszczyk uralski

Strix uralensis

Rodzina

Puszczykowate

Miejsca występowania

Zamieszkuje stare lasy liściaste i mieszane na niżu oraz buczyny w górach

Pokarm

Małe ssaki, głównie gryzonie oraz ptaki do wielkości gołębia

Liczebność

Bardzo nieliczny ptak lęgowy, liczebność szacowana na 450-700 par

Wędrówki

Osiadły, młode ptaki mogą koczować

Lęgi

3-4 białe jaja. Wysiadywanie 27-29 dni. Młode osiągają samodzielność w wieku ok. 40 dni

Przeglądaj inne produkty z ptakami

Tablica z dostępnymi wymiarami ilustracji do kupienia - wybierz idealny rozmiar dla swojego projektu

Hej, napisz do mnie
Agata Hajdecka, autorka ilustracji