Zimorodek

Zimorodek

Te małe polskie ptaki wyróżniają się charakterystycznym ubarwieniem. Jak wygląda zimorodek? Jego upierzenie jest niebiesko-zielone, grzbiet turkusowy, a spód ciała rdzawobrązowy, podobnie jak policzki, gardło białe. Rozpoznasz go także po nieproporcjonalnie długim dziobie i bardzo krótkich nogach i ogonie. Spotkasz go w okolicach rzek, jezior i stawów, ponieważ to w nich znajduje swoje pożywienie. Zimorodek poluje na ryby i owady wodne – niełatwo dostrzec go na gałęzi, z której wypatruje swoich ofiar. Gdy je zauważy, szybko rzuca się do wody, aby je schwytać.

Mały ptak zimorodek – poznaj jego zaskakujące zdolności wzrokowe!

Choć ten mały kolorowy ptak wygląda niepozornie, nie daj się zwieść jego uroczej prezencji! To mistrz polowania – przyczajony w bezruchu na gałęzi wytrwale obserwuje taflę wody. A gdy zauważy zbliżającą się rybę, natychmiast rzuca się w jej kierunku i chwilę później dzierży ją w swoim długim dziobie. Traktuje ją nieco brutalnie – aby unieruchomić ofiarę, uderza nią kilkakrotnie o gałąź, aby później się nią pożywić. Na uwagę zasługuje budowa oka zimorodka – ze względu na swoje żywieniowe preferencje musi on doskonale widzieć zarówno na lądzie, jak i pod wodą. Natura poradziła sobie z tym zadaniem fenomenalnie, wyposażając tego ptaka w dwie plamki żółte odpowiadające za ostre widzenie oraz w elastyczną soczewkę, dzięki czemu zimorodek potrafi idealnie ocenić odległość. W pręcikach znajdują się kropelki tłuszczu z barwnikami redukującymi oślepiający blask odbijanego od powierzchni wody światła.

Zimorodek – ciekawostki o tym efektownie upierzonym ptaszku

  • Te kolorowe ptaki potrzebują do życia czystych, przejrzystych wód i właśnie w ich okolicach należy szukać zimorodków. Z uwagi na tak restrykcyjne potrzeby terytorialne, ptaki te zawzięcie bronią swoich obszarów zamieszkania – do tego stopnia, że intruzów są w stanie utopić! Podczas walki przytrzymują głowę przeciwnika pod powierzchnią wody.
  • Zastanawiasz się, czy zimorodek odlatuje na zimę? Zimorodki to ptaki zimujące w Polsce – w tym okresie spotkasz je nad niezamarzniętymi rzekami. Właśnie wtedy są najłatwiej dostrzegalne, ponieważ ich barwne upierzenie wyróżnia się na tle bezlistnych drzew.
  • Pochodzenie nazwy zimorodka jest niejednoznaczne – jedni uważają, że wynika z okresu, w którym rodzą się te ptaki – a dzieje się to właśnie zimą. Inni z kolei sądzą, że dawniej mówiono na nie „ziemiorodki”, ponieważ swoje gniazda tworzą w norach wygrzebanych na urwistych brzegach rzek.
Zimorodek trzymający w dziobie upolowaną rybę

Posłuchaj głosu

Gadżety z ilustracją zimorodka

Skoro wiesz już, jak wygląda ptak zimorodek i znasz najważniejsze informacje na jego temat, sprawdź gadżety z wizerunkiem tego ptaszka dostępne w mojej ofercie. Udekoruj swoje wnętrze niepowtarzalnym ptasim obrazem, plakatem edukacyjnym lub podaruj sobie kubek z zimorodkiem!

Obejrzyj produkty z zimorodkiem

Zimorodek - dodatkowe informacje

Zimorodek siedzący na gałęzi

Zimorodek

Alcedo atthis

Rodzina

Zimorodkowate

Miejsca występowania

Cały niżowy obszar kraju

Pokarm

Drobne ryby i wodne owady

Liczebność

Nieliczny ptak lęgowy

Wędrówki

Osiadły

Lęgi

6-8 białych jaj. Wysiadywanie: 18-21 dni. Młode uzyskują lotność po 23-27 dniach

Przeglądaj inne produkty z ptakami

Tablica z dostępnymi wymiarami ilustracji do kupienia - wybierz idealny rozmiar dla swojego projektu

Hej, napisz do mnie
Agata Hajdecka, autorka ilustracji