Żołna

Żołna

Te niezwykle kolorowe ptaki polskie z łatwością rozpoznasz, ponieważ wyróżniają się efektownym ubarwieniem i smukłą sylwetką z zakończonymi ostro skrzydłami. Ich kolory są dość egzotyczne – połączenie odcieni brązowych, żółtych, błękitnych i zielonych rzuca się w oczy i zachwyca, połyskując w promieniach słońca. Dziób żołny jest długi i wygięty do dołu. Ptak porusza się szybko i zwinnie – w locie poluje na owady, których wypatruje z wyeksponowanych punktów obserwacyjnych.

Gdzie można spotkać żołny?

Te barwnie upierzone polskie ptaki spotkasz na otwartych, nasłonecznionych terenach – gniazdowanie żołny w Polsce odbywa się głównie w południowo-wschodniej części kraju, jednak gatunek ten występuje na całym obszarze. Choć pierwotnie zasięg występowania koncentrował się głównie na południu Europy, w ostatnich latach obserwuje się jej wędrówki w stronę północy. Jako wędrowne ptaki w Polsce żołny pojawiają się w okolicach maja, a odlatują do Afryki na przełomie sierpnia i września.

Czym się żywi żołna i gdzie mieszka?

Dominujące w diecie żołny są duże owady błonoskrzydłe – przede wszystkim osy i pszczoły chwytane w locie. Perfekcyjnie potrafi odróżnić jadowite od niejadowitych – przed zjedzeniem jadowitych miażdży i odcina ich odwłok, aby mieć pewność, że podczas konsumpcji nie zostanie zraniona żądłem. Swoje gniazda żołny zakładają w norach wygrzebanych w ziemi, piasku, żwirze – mają nawet 2 metry długości, a na ich końcu znajduje się gniazdo. W nim składanych jest 6 jaj o porcelanowo-białym odcieniu, a po 20 dniach wysiadywania wykluwają się pisklęta. Po ok. 25 dniach opuszczają gniazdo.

Żołna – ciekawostki o kolorowym mieszkańcu naszego kraju

  • To ptaki chronione w Polsce – wymienione jako bliskie zagrożeniu.
  • Ten gatunek jest objęty programem Monitoring Żołny – jego celem jest wykrywanie stanowisk lęgowych oraz obserwacja zmian zachodzących w jej liczebności i zasięgu występowania.
  • Żołna zwyczajna ma wiele podgatunków, które jednak nie występują w naszym kraju.
Żołna siedząca na gałęzi

Posłuchaj głosu

Gadżety z ilustracją żołny

Zachwyca Cię efektowna kolorystyka i nieco egzotyczna prezencja żołny? Ilustracje z jej wizerunkiem, zakładki do książek i inne gadżety znajdziesz w mojej ptasiej ofercie.

Obejrzyj produkty z żołną

Żołna - dodatkowe informacje

Żołna - para na gałęzi

Żołna

Merops apiaster

Rodzina

Żołny

Miejsca występowania

Otwarte, nasłonecznione tereny obfitujące w ziemne urwiska i skarpy

Pokarm

Duże owady, głównie pszczoły i osy chwytane w locie

Liczebność

Według danych z 2022 roku łączna liczebność gatunku wyniosła 1724 pary lęgowe

Wędrówki

Wędrowna, przylot w V, odlot w VIII-IX

Lęgi

5-6 porcelanowo-białych jaj. Wysiadywanie ok. 20 dni. Młode opuszczają gniazdo po 23-25 dniach.

Przeglądaj inne produkty z ptakami

Tablica z dostępnymi wymiarami ilustracji do kupienia - wybierz idealny rozmiar dla swojego projektu

Hej, napisz do mnie
Agata Hajdecka, autorka ilustracji